Прочитај ми чланак

Како изгледа нови систем заказивања специјалистичких прегледа? РАСПАД СИСТЕМА

0

Никоме није јасно како је нови систем заказивања специјалистичких прегледа замишљен, клинике још нису избациле термине, а пацијенти се од јуче ујутру распитују, углавном старији људи. Иначе, поједине клинике једном месечно отворе термин, а пацијената је све више и сада ће очекивати да сви добију специјалисту у најкраћем року, што је немогуће, па ћемо опет ми бити криви, причају углас лекари и медицинске сестре домова здравља. Наиме, према најавама министарке здравља Данице Грујичић, од 20. децембра, здравствене установе званично крећу са новим системом заказивања прегледа, који се могу добити, не само од 1. до 5. у месецу како је до сада била пракса, већ свакога дана.

Пацијенти су, вођени овим најавама, већ похрлили ка шалтерима у домовима здравља, у нади да ће успети да добију термине за све неопходне специјалистичке прегледе. Нажалост, ситуација “на терену” је ипак мало сложенија.

“Успела сам да закажем преглед код физијатра, којег није било два месеца, али сад је коначно ту. Међутим, термин за неуролога не постоји, као ни за доплер крвних судова, нема никаквих шанси да се добије, што је потврдио и мој лекар. Кад питам за ове специјалисте, само ми одговори да нема термина и да не зна када ће их, и да ли ће их, бити. Имам и проблем са ухом које је већ неколико дана зачепљено, а веровала сам да ће данас брзо то да ми среде на ОРЛ, али и то сам морала да заказујем, па сам добила термин 28. децембра у дому здравља. Иначе, и деца и одрасли долазе код истог ОРЛ лекара, па је тамо велика гужва, а други специјалиста је на одмору. Мислим да ће потрајати док ова реформа не почне да даје резултате, али и док у нашем здравственом систему не буде запослено још неколико хиљада лекара”, каже Биљана Жутић (70), пензионерка из Новог Београда, која је данас неколико сати провела у дому здравља.

На шалтерима у домовима здравља кажу да са клиника још нису стигли слободни термини.

“Од клиника ни трага, ни гласа. Ништа још није стигло, а требало је, према најавама, да већ избаце слободне термине за прегледе. Не знамо како ће ово да функционише јер термини су до сада излазили од 1. до 5. у месецу, па пацијенти који су најбржи, али и имају највише среће, добију врло брзо дан за преглед. Лекари прате термине, али их је далеко мање у односу на број пацијената. По новом систему би требало да клинике свакога дана избацују нове слободне термине, како би их било довољно за све оболеле, а не видим како ће то бити могуће, кад су до сада и почетком месеца, поједине установе једва избацивале по неколико термина за прегледе, за цео месец”, каже једна од медицинских сестара на Општој медицини једног дома здравља у Београду.

Она наглашава да ће лекари и медицинске сестре убудуће имати проблеме са пацијентима, јер ће сви грађани очекивати да кад год дођу у дом здравља добију термин за специјалистички преглед, а неће их бити за све.

“Не верујем да ће тако нешто још дуго бити могуће, јер није само ствар у датуму заказивања, проблем је у клиникама које једноставно немају термине, из разлога што немају довољно амбуланти, ни лекара”, каже наша саговорница.

Да би клинике имале више термина, мора се увести продужени и ноћни рад, сматрају специјалисти.

“Нови систем заказивања је ствар техничке природе. Потребно је неко време да се све уклопи у нови начин рада. Ми на клиници имамо све попуњене термине у амбуланти и како се који ослободи одмах се попуни. Неке установе имају просторних проблема, немају довољно амбуланти, али ни лекара. Због новог система заказивања биће неопходно увести продужени рад, као и ноћни. Мораће такође да се повећа и здравствено особље и број амбуланти, као и радно време. Ми смо иначе умели да радимо амбуланте по цео дан, један лекар до 15 сати, а други после, па смо се мењали. Додатни проблем је што драстично расте број болесних грађана, а наши капацитети се не могу ‘преко ноћи’ повећати, потребно је време, јер ми и поред амбуланти радимо и друге интервенције, имамо и интензивну негу и још много посла и тешких пацијената”, објашњава за Нова.рс проф. др Предраг Митровић, кардиолог на Универзитетском клиничком центру Србије (УКЦС).

Подсетимо, државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек изјавио је да су заказивања прегледа од јуче могућа сваког дана, а најважније је што ће изабрани лекар и даље одређивати да ли је уопште пацијенту потребан специјалистички преглед.

„Ако неко има индикацију за хитан случај, када је специјалистички преглед у питању, он ће се и даље прегледати у тој пријемној амбуланти, али пре свега желимо да људи не чекају месецима на специјалистичке прегледе зато што се (термини) попуне за пет дана“, рекао је Ђерлек.

По његовим речима, уколико неким случајем пацијенти не добију термин, потребно је да се обрате директору здравствене установе у којој су прегледани, док је друга могућност притужба кабинету министарке здравља, путем мејла.

Још почетком децембра министарка здравља Даница Грујичић истакла је да је потребно укинути заказивање прегледа преко Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) које се обавља од 1. до 5. у месецу и да заказивање мора да буде доступно увек.

„Сво време треба да буду отворени термини. Важно је да доктори у домовима здравља не морају да гледају првих пет дана у екране, већ да заказују кад год им дође пацијент и то ће бити у стању било када у месецу радним данима“, рекла је министарка.

Она је нагласила да увек мора да има отворених термина.

„Ако су сви попуњени, онда ће бити одговорни директори. Колико пута сам остала до 7 сати увече да прегледам пацијенте. Нека се плати то људима, ја немам ништа против, како год, али не може да се деси да ја прегледам пет људи у државној служби, а онда 25 у приватној“, истакла је министарка.

Као што је напоменуо и др Ђерлек, и министарка Грујичић је нагласила да сви који имају проблем са заказивањем, могу да јој се обрате на мејл: [email protected]