У последњих годину и по дана сви смо научили колико је важан имунитет. Зато је битно да препознамо када наш имунитет није у најјачем издању - и да предузмемо кораке да га оснажимо.
Ако имате инфекције које се изнова понављају, можда вам је имунитет слаб. Према интернисти др Луису Малинову, најчешћи узрок ослабљеног имунолошког система је старост, али то није једини ризични фактор.
„Неадекватан сан је још један невероватно чест узрок ослабљеног имунолошког система, јер чак и једно лоше ноћно спавање нарушава имунитет“, каже лекар за Инсајдер.
Пре свега, важно је да знамо шта још слаби имунитет.
Нездрав начин живота
Малинов каже да се нездрав начин живота састоји од неадекватног сна, неактивности и недостатка сунчеве светлости, као и исхране прерађеном храном. Здрава храна садржи састојке који појачавају имуни одговор. Важно је запамтити и да је алкохол директан токсин и превише алкохола одмах нарушава имунолошку одбрану.
Лекови
Хронична употреба стероида и других лекова за сузбијање имунитета главни су кривци за слаб имуни систем, каже Малинов. Ови лекови се често користе за лечење аутоимуних поремећаја као што су реуматоидни артритис, лупус и Хронова болест и стога их не треба пити, осим ако здравствени радник не одреди другачије.
Поремећаји имунолошког система
Ово је свако стање у ком имунолошки систем не функционише како би требало. Особа може бити рођена са слабим имунолошким системом (иначе познатим као примарни имунолошки недостатак) или имати стање које слаби имуни систем (попут АИДС-а или леукемије).
Аутоимуне болести
Једна врста поремећаја имуног система су аутоимуне болести, попут реуматоидног артритиса и Хронове болести, при чему имуни систем погрешно идентификује део тела као потенцијал за инфекцију и напада га. Стручњаци нису сигурни шта узрокује аутоимуне болести, али гени играју важну улогу.
Како да знате да вам је имунитет слаб?
Ово су неки знаци:
Честе, дуготрајне инфекције
Задатак имунолошког система је да идентификује, циља и уништи вирусе, бактерије и ћелије који не припадају телу. Ако се особа често разбољева, њен имуни систем вероватно не ради свој посао. Остали узроци понављајућих инфекција могу бити озбиљни стрес или историја употребе дувана.
Стални умор
Истраживање је показало да постоји веза између нервног и имунолошког система. Када имуни систем не функционише правилно, ти други системи имају неравнотежу која може допринети хроничном умору. Остали узроци умора могу бити проблеми са хормонима, менталним проблемима и повишеним нивоом стреса.
Осип на кожи и иритације
Људи често забораве да је кожа орган који комуницира са имунолошким системом и ослања се на њега као и сваки други орган. Ослабљени имунолошки одговори повезани су са различитим кожним обољењима, укључујући контактни дерматитис (алергијска реакција) и псоријазу (аутоимуно стање). Ова стања се такође могу повезати са генетским предиспозицијама.
Стомачни проблеми
Имуни и гастроинтестинални систем су такође повезани, па ослабљени имунолошки систем потенцијално изазива и проблеме са цревима, као што је синдром иритабилног црева. Генетика, одређени лекови и болести, па чак и честе операције могу такође бити потенцијални узроци проблема са стомаком.
Споро зарастање рана
Имуносистем игра кључну улогу у зарастању рана, због чега није изненађење да је ослабљени имунолошки систем повезан са спорим зарастањем рана. Други узроци закаснелог зарастања рана могу укључивати низак ниво хуманог хормона раста, недостатак цинка или дијабетес.
Малинов има и препоруке за јачање ослабљеног имунолошког система: добар сан, витамин Д, умерено вежбање, релаксација од стреса, побољшање исхране, као и суплементи попут мелатонина и пробиотика.