Прочитај ми чланак

Језиво: У месним прерађевинама има свега осим меса

0

kobasice

У Србију је од почетка године пет највећих увозника и индустрија механички откоштеног меса (МОМ) ове производе увезло у вредности од око 13,5 милиона евра. Према подацима Управе царина, последњих година увоз ове треће категорије меса, које се користи искључиво у производњи прерађевина – расте. Од откоштеног меса, треће категорије, праве се виршле, кобасице, паризери…

И док се претходних година махом увозио пилећи МОМ, последњи подаци указују да је све више великих купаца свињског које се углавном користи за припрему кобасица.

Озлоглашено механички откоштено месо у Србији стиже из европских земаља Аустрије, Шпаније, Данске, Мађарске, док је у 2011. години Србија из Босне и Херцеговине увезла смрзнути пилећи МОМ у вредности од 2,7 милиона евра.

Овакви подаци оправдавају чињеницу да је на нашем тржишту све више препађевина и сваким даном све више малих произвођача креће у производњу јефтиних месних прерађевина, јер и сировину, како сазнајемо, набављају по багателним ценама.

И док је у Европи говеђи МОМ забрањен (од афере лудих крава), код нас таквих забрана нема – и ова врста МОМ-а завршава у домаћим прерађевинама. Проф. Балтић каже да је то због тога што нисмо имали регистроване случајеве ове болести, али то никако не оправдава то што се увози и стиже на наше трпезе.

– Проблем је у томе што МОМ не садржи квалитетне протеине и што у њему у зависности од тога колико пута прође кроз сепараторе, може да се нађе већа концентрација калцијума, што није добро јер у том случају не можемо говорити о избалансираној исхрани. А произвођачи су се извештили да ту количину калцијума умање додавањем других састојака без калцијума – каже проф. Балтић.

То је, објашњава, далеко од виршли које су се некада производиле и у којима је било само меса, соли и воде. Сада произвођачи, осим МОМ-а у виршле додају соју, карагенане (адитиве), кукурузно брашно. Има свега осим правог меса, каже професор Балтић, саговорник Телеграфа и подсећа да је то производ који се и даље купује јер је укусе лако подесити и привући купце.

(Вести)