Поуздани извор из МУП-а рекао је „Времену“ да је један од звучних „топова“ дат Полицијској бригади на Банову брду задуженој за сузбијање нереда и да је, када је стигао, једном испробан на људима - и више никада јер су полицајци били онеспособљени за посао.
Власт се није децидирано изјаснила да ли у снагама и службама безбедности постоји законом забрањено оружје које по својим карактеристикама одговара ономе што се колоквијално назива „звучни топ“.
Извор „Времена”, пензионисани официр, каже да је 2018. године нешто такво увезено преко једног домаћег трговца оружјем, а сагласност су потписали тадашњи министри одбране и унутрашњих послова Александар Вулин и Небојша Стефановић.
Други извор наводи да је слично оружје увезено и 2022. године из Израела, исто преко приватног трговца оружјем, а да је сад питање да ли су они остали у Србији, или су „реекспортовани“.
Питања Мирослава Алексића
Председник Народног покрета Србије Мирослав Алексић поставио је данас јавно питање да ли је истина да је БИА преузела звучни топ од Жандармерије неколико дана пре протеста и да ли га је њен припадник испробавао у бази београдског одреда Жандармерије у Раковици.
Он је упитао и ко је и по чијем налогу набавио то средство принуде које се зове уређај за емитовање звучних таласа или звучни топ, што је предвиђено Нацртом закона о унутрашњим пословима који није усвојен, јер су се грађани током јавног увида побунили.
Њега је одмах демантовала БИА, која је саопштила да њени припадници који су били ангажовани 15. марта нису уочили присуство таквог средства, „нити су констатовани звук или било какви други ефекти које такво средство производи“.
БИА тврди да „звучни топ“ или некакво слично средство никада није имала у свом поседу, „ни кроз ‘преузимање из магацина’, нити на било који други начин“.
Топ троши много струје
Официр техничке службе у пензији, потврдио је за „Време“ да је уређај свакако морао бити постављен на крову или балкону неке зграде и одатле усмераван. Тај уређај, додао је он, троши доста струје, нешто попут компјутера којима се „рударе“ биткоини, и мора имати добар извор напајања, или чак властити агрегат.
Више извора „Времена” из МУП-а потврдило је да сигурно нису употребили тај уређај, чак ни Жандармерија, а да ли је неко други, о томе нису могли да се изјасне.
Поуздан извор из МУП-а каже да је један од тих „топова“ дат Полицијској бригади на Банову брду, задуженој за сузбијање нереда и да је, када је стигао, једном испробан на људима, и више никада јер су полицајци билли онеспособљени за посао.
Он додаје да су дискутабилне Алексићеве тврдње о проби у бази Жандармерије и пита на коме је оружје испробано – сигурно не на жандармима које је чекала вишедневна акција.
Можда најбесмисленије се од свега ограђивало Министарство одбране и Војске чији је начелник Управе за одбрамбене технологије у недељу увече у Дневнику Радио-телевизије Србије причао неке опште флоскуле, очигледно лоше и на брзину научене, тако да су му се и колеге смејале по друштвеним мрежама.
Многи стручњаци постављају питање да ли је оно што је коришћено 15. марта на демонстрантима звучни топ, док је невладина организација Иршот (Еарсхот) у својој анализи навела да се звуци који су им достављени подударају са звуком вортекс топа.