Прочитај ми чланак

ИЗМИРИО ДУГОВЕ Нишлија који је продавао бубрег да би платио струју и даље у мраку

0

Нишлија Стојадин Митић (75) и његова супруга Милунка једно су од 4.500 домаћинстава у Нишу којима је струја годинама искључена, а Митићима није помогло да се прикључе на електромрежу ни то што је Стојадин због струје нудио бубрег на продају.

У стану у насељу Железничке бараке живе без струје већ три и по године, што је посебно тешко у овим врелим летњим данима када температура у Нишу достиже и 40 степени.

Фото ПР ЕПС

Митић је за агенцију Бета рекао да су његова супруга и он измирили све дугове за струју, али да ни то није помогло да је добију и да живе „као људи“.

„Ниједан динар више не дугујемо Електродистрибуцији. Платили смо више од 300.000 динара на име старог дуга, а после још 170.000 на име неке наводне нелегалне потрошње.

Међутим, када су требали да нас укључе, рекли су нам: ‘Не може, морате да донесете потврду из Катастра да је стан укњижен’. Тако смо се нашли пред непремостивом препреком“, истакао је Митић.

Према његовим речима, потврду из Катастра о легализацији не могу да добију зато што су сви станови у насељу Железничка барака у власништву Железнице, а она их није укњижила.

„Ми смо покренули процедуру откупа стана, али овог нашег насеља нигде нема уписаног у Катастру. Покушали смо да добијемо документацију од Железнице, медјутим они су се поделили на нека предузећа и сад не знају ком предузећу треба да припадну станови. У Нишу има 70 таквих станова“, објаснио је Митић.

За протекле три по године, додао је, обраћао се за помоћ многим установама и институцијама, куцао на врата више од 15 канцеларија у „Југоистоку“, а једино је одговор добио од Заштиника градјана Зорана Пашалића.

„Заштитник градјана ми је одговорио да не може да реши мој проблем, остали ми ништа нису одговорили. Писао сам Електропривреди Србије, и горе у Београду и овде у Нишу, премијерки Ани Брнабић и председнику Србије Александру Вучићу. Коме још да се обратим за помоћ, не знам“, рекао је Митић, који већ има пуну торбу различитих дописа, рачуна, молби, захтева…

Како је казао, од новинарке која га је посетила тек је ових дана сазнао да постоји могућност да се Граду Нишу или градским општинама пријави за поновно прикључење на мрежу.

„Нисам знао за тај позив града и за то да су се град и Министарство енергетике ангажовали да проблем са струјом решавају. Како би и знао кад немамо струју, не можемо да гледамо телевизор. Пријавићу се, па ћемо да видимо шта ће од тога да буде“, рекао је Митић.

Додао је да његовој породици треба „људска помоћ“, а не помоћ у новцу.

„Супруга и ја смо радећи на железници стекли пензију, она прима 16.800 динара, а ја 27.000. Можемо да плаћамо рачуне, али само да нам неко помогне да нас поново прикључе на мрежу“, нагласио је он.

Додао је да су пре три године заиста били у великој кризи када су морали да плате дуг од 300.000 динара, тако да је у „очају“ понудио бубрег на продају, али је од тога одустао пошто је уз помоћ ћерке прикупио новац и исплатио дуг.

„Имао сам више понуда за бубрег, били су то људи које је мука натерала, једна жена је тражила бубрег за ћерку, отац је тражио за сина. Да нисам на други начин сакупио новац сигурно бих то урадио. Спреман сам све да урадим не би ли нас поново прикључи. Пре свега због моје жене, тежак је астматичар, болесна је, не знам колико ће издржати без струје“, истакао је Митић.

Његова супруга Милунка рекла је агенцији Бета да има „само једну жељу пре него што умре“, а то је да поново имају струју.

„Много ми је тешко што немамо струју, највише због ћерке. Усвојили смо је када је имала 4.800 грама, а сада дође кући са посла и нема топлу воду да се окупа. Прошлог викенда се удала и морали смо да позајмимо струју од комшија за та два дана када су нам гости долазили“, рекла је Митић.

Од 4.500 домаћинстава у Нишу која су без струје њих 350 се у протеклих месец дана одазвало позиву града и пријавило за помоћ око поновног прикључења на електроенергетску мрежу.

Претпоставља се да је број пријављених мали зато јер многи, попут Митића, не знају за позив.