Прочитај ми чланак

ИЗМЕНЕ ЗАКОНА Адвокати се буне – таксе толике да грађани неће моћи да плате тужбу

0

Више стотина адвоката данима се буни против Нацрта закона о изменама Закона о парничком поступку (ЗПП), који би, између осталог, многим грађанима затворио врата судова због судских такси које ће морати да плате, а без којих неће моћи да учествују у поступку. По свему судећи, новим изменама грађани Србије, који немају новчаних средстава, биће ускраћени права да туже, јер неће имати одакле да плате неопходне судске таксе, чији се распон креће од 1.900, па све до 97.500 хиљада динара.

Министарство правде недавно је објавило Нацрт измена ЗПП, а како је наш портал већ писао, његова примена могла знатно да отежа грађанима приступ суду. Њиме би тужбе за које нису плаћене таксе биле одбачене, а грађани без новца не би имали могућност да туже и правду потраже на суду.

Ово је изазвало револт међу адвокатима Србије, због чега су пре неколико дана протестовали испред седишта Адвокатске коморе Србије (АКС) и том приликом блокирали саобраћај. Нови протест најављен је за 1. јун., а како сазнајемо, у поменутом Нацрту најспорније су судске таксе, чији се распон креће од 1.900 до 97.500 хиљада динара.

„Минимум за плаћање судске таксе је 1.900 динара, док је максимум 97.500 хиљада динара. Висина судске таксе зависи од вредности предмета спора, а морам да напоменем да је реч о физичким лицима. Са друге стране, судске казне за поступке који се воде пред Привредним судом су веће“, каже адвокат Лазар Танасковић за Нова.рс.

Он је раније за наш портал истакао да би се поменутим изменама онемогућио приступ грађана судовима, бар када је реч о онима који немају новчаних средстава да их плате.

„Измене, које је предложило Министарство правде, обилују низом противуставних одредби којима се директно крши право грађана Србије, односно њихова основна људска права, као што је право на правично суђење и приступ суду. Пластично речено, уколико би измене биле усвојене, грађанин који нема новчана средства не би могао да има приступ суду, с обзиром да је учествовање у судском поступку условљено плаћањем судске таксе, што је противуставно“, рекао је Танасковић.

Иначе, Закон о судским таксама јасно је прописао „ценовник“ у парничним и извршним поступцима.

Тако за тужбу и противтужбу поднету пред судом опште надлежности плаћа се такса према вредности предмета спора:

„До 10.000 динара вредности – грађани ће морати да плате таксу од 1.900 динара, затим од 10.000 до 100.000 вредности – 1.900 динара (увећано за 4 одсто од вредности предмета спора), од 100.000 до 500.000 динара вредности – 9.800 (динара увећено за 2 одсто од вредности спора), преко 500.000 до 1.000.000 динара вредности спора биће такса од 29.300 динара (увећано за 1 одсто од вредности спора), док ће за спорове од више од 1.000.0000 динара вредности спора бити највећа такса од 97.500 динара“, наводи се у закону.

Ипак, досадашња пракса показала је да се опсег такси креће од 30.000 до 97.500 динара.

Иначе, Министарство правде објавило је 19. маја Нацрт измена Закона о парничном поступку и позвало заинтересоване да учествују у јавној расправи. Сем дела са таксама, нацрт Закона предвиђа да би грађанин који је покренуо више парничних поступака, на пример против банке, био дужан да без обзира на успех у спору плати банци трошкове у свим тим поступцима, осим у поступку који је први покренуо, а измена би се примењивала на све парнице које су у току.

Београдски адвокати поново на улице

Подсетимо, пре неколико дана више од 200 адвоката окупило се испред седишта Адвокатске коморе Београда и Адвокатске коморе Србије тражећи да се поменути Нацрт закона о изменама ЗПП повуче. Нови протест најављен је за 1. јун, а како сазнајемо, адвокати су изнели шест захтева:

1. Наставак започетих поступака по измењеном закону, што би имало за последицу масовно кршење права грађана кроз примену нових одредби материјалноправне, а не процесноправне природе.

2. Условљавање приступа суду плаћањем судских такси и аутоматски одбачај свих нетаксираних поднесака тј. тужби, одговора на тужбу и жалби, који би се сматрали повученим уколико такса није плаћана.

3. Продужење трајања парничног поступка кроз брисање лимита за ревизију, што значи да би двостепени поступци постали тростепени, а просечно време трајања са 10 повећано на 15 година уз потпуну блокаду Врховног касационог суда.

4. Апликација е-суд чија је примена за адвокате предвиђена од 2022.године у привредним споровима, а у редовним судовима од 2023.године, што би значило да адвокати у склопу своје професије постају и административни радници, који скенирају и достављају поднеске свим странкама у поступку, а на својим рачунарима практично држе комплетну судску архиву.

5. Увођење искључиве месне надлежности за одређену врсту спорова такође продужава трајање поступака, за јер су судови ван Београда, већином кадровски и технички неприпремљени за толики прилив предмета.

6. Ширење права суда за одбацивање тужбе, чак и без одржавања рочишта, води даљем обесправљивању адвоката у парничним поступцима.

Адвокати су тада на кратко саобраћај у центру Београда, тражећи повлачење из јавне расправе нацрта новог Закона о парничном поступку и најавили наставак протеста док се то не деси.