Прочитај ми чланак

ИЗ ЗАТВОРА ПО ПЛАКЕТУ Бивши шеф Жандармерије добио херојско признање

0

Бившем шефу српске Жандармерије Братиславу Дикићу прокупачка власт поклонила је реплику заставе прослављеног Другог пешадијског пука "Књаз Михаило", који је познатији под именом "Гвоздени пук", објављено је на званичном сајту Града Прокупља. И то није све!

Испред споменика јунацима „Гвозденог пука“, председник Свесрпског савеза ветерана „Бојево братство“ Славољуб Љубисављевић, генералу Дикићу је уручио спомен медаље и то медаљу за рањавање „Проливена крв за отаџбину“ и медаљу „За верност противтерористичком братству“.

FOTO: Grad Prokuplje

Ништа то не би било чудно да недавно није обелодањено да је генерал у пензији Братислав Дикић тренутно помоћник генералног директора Јавног предузећа „Србија шуме“, а нико не зна по ком основу је постављен на ову функцију.

Како су прошли пут „погрешили“ па му поставили нову функцију на сајту Топличког управног округа сада су на сајту Града Прокупља само поменули да је генерал у пензији.

Није познато ни због чега је Дикић добио ово херојско признање, а у објави се само кратко наводи да је он пријатељ Прокупља и да је на дан када му је уручена реплика он био рањен на Косову 1999. године.

Ово је друга његова посета за два месеца, јер је прошли пут као помоћник генералног директора ЈП „Србија шуме“ био 7. априла, а сада као генерал полиције у пензији у присуству директора Шумског газдинства „Топлица“ Добривоја Милисављевића. Дочекали су га начелник Топличког округа Златан Миљковић, који је прошли пут иницирао састанак и посету, градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић и председник Скупштине града Прокупља Дејан Лазић.

Братислав Дикић је више од четири године провео у подгоричком затвору јер је био оптужен за државни удар. Наиме, црногорска полиција га је ухапсила 16. октобра 2016. заједно са још 19 особа и теретила за државни удар. Црногорско тужилаштво је ову групу српских и руских држављана теретило да су уочи избора, октобра те године, планирали хапшење или ликвидацију тадашњег премијера Црне Горе Мила Ђукановића и насилну смену власти, а да би спречили да Црна Гора уђе у НАТО. Дикић је у Спужу штрајковао и глађу. На рочишту, септембра 2017, негирао је оптужбе, наводећи да је „само дошао у посету Острогу“.

У мају 2019, пред Вишим судом у Подгорици, осуђен је на јединствену казну од осам година затвора за кривична дела „тероризам у покушају путем помагања и стварања криминалне организације“. Апелациони суд Црне Горе је почетком фебруара укинуо пресуду којом је тринаесторо оптужених било осуђено на готово 70 година затвора, па је бивши командант Жандармерије пуштен из притвора 6. фебруара. У Србију се вратио 13 дана касније.