Прочитај ми чланак

Из Београда ни гласа протеста

0

vukovar-cirilicna-tabla

(Вести)

Власт у Србији остала је потпуно нема пред вуковарским инцидентима до те мере да ни реч из званичног Београда није прешла границу на Дунаву када је чекић разбијао табле с ћириличним написима.

У кабинету председника Србије Томислава Николића нису имали информацију да ли ће шеф државе рећи било коју реч осуде дешавања која су претила још озбиљнијим инцидентима. Реаговање је изостало и у Влади Србије. Како су нам рекли, велика је гужва због прве седнице реконструисаног кабинета премијера Ивице Дачића, па „нису имали никакву информацију“ хоће ли бити икакве реакције на ситуацију у Хрватској.

Етничко чишћење

Милојко Будимир подсећа да је хрватски Сабор донео више дискриминаторских закона којима је цементирано етничко чишћење Срба из Хрватске.
– То најбоље потврђује немогућност повратка Срба на вековна огњишта, јер им је одузето станарско право, а порушене и девастиране куће нису обновљене. Уместо да Хрватска за такво понашање буде кажњена, она је награђена чланством у ЕУ – истакао је Будимир.

Потребу да реагују нису имали ни у Министарству спољних послова где нам је речено да се „тренутно неће оглашавати“ тим поводом, док је у Канцеларији за сарадњу са дијаспором и Србима одговор био „верујте да немам информацију“ о томе.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

Гласа није било ни из парламента, а народни посланик на листи напредњака и председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта је прокоментарисао да је апсолутно осуђујуће то што се дешава у Вуковару. Он истиче да од хрватских власти очекује да коначно спроведу Закон о правима националних мањина донет још пре 11 година.

– Требало је да још 2003. године заживи тај закон према којем у локалним самоуправама где живи више од једне трећине становништва српске националности, написи на јавним установама и институцијама треба да буду двојезични – указао је Линта и додао да постоји таква 21 општина и два града Вуковар и Врбовско.

Уз опаску да званични Загреб касни више од деценије у спровођењу закона, Линта подсећа да је Хрватска чланица Европске уније и да мора да се понаша не само у складу са својим законима већ и правима те заједнице.

– Насиље и нетолеранција морају да буду санкционисани, а закон да се спроведе. То не сме да буде само декларативна осуда од стране хрватских власти – закључио је Линта.

Ситуација у Вуковару је, према оцени председника Асоцијације избегличких и других удружења из Хрватске Милојка Будимира, последица досадашње политике у Хрватској према Србима, који су третирани као грађани другог реда.

– Сада је ваљда свима јасно зашто није дошло до повратка избеглих и протераних Срба у Хрватску. Хрватске власти морају бити одлучније и казнити све оне који сеју мржњу и нетрпељивост – рекао је Будимир.