Прочитај ми чланак

ИТ дигао глас: Власт би да нам узме и 80 одсто прихода

0

Након најаве да ће се кренути са наплатом пореза везано за дознаке из иностранства, која првенствено погађају представнике ИТ сектора, али и друга лица која имају статус тзв. фриленсера, дошло је до организовања иницијативе "Не уништавајте ИТ".

Удружење за заштиту уставности и законитости и Тим “Крени-Промени” заједно са представницима ИТ сектора покренули су онлине петицију, а најављена је израда упоредне анализе, али и формирање тима за
преговоре.

FOTO: pexels.com

У свом саопштењу јавности они кажу:

“Реч је пре свега о грани која је најперспективнија и једина бележи раст чак и у периоду пандемије. У питању је невиђена шанса за опоравак српске економије. Истовремено, очигледно је да не постоји слух државе и да се примењују застарели прописи. У одређеним случајевима имаћемо ситуацију да ће поједина лица морати да плате и до 80% неког прихода, што људе гура или да раде на црно или да беже из Србије или да оснивају фирме у ИТ пореским рајевима. Многе државе се труде да ову област подстакну олакшицама и субвенцијама. У Србији се однос своди на черупање, подметање ногу и терање ИТ послова, док се субвенције и новац грађана Србије прослеђују компанијама које запошљавају јефтину радну снагу. Народу се у ери интернета нуди светла будућност мотања каблова”, поручују они.

На крају закључују да је ИТ сектор шанса да “независни и слободни људи створе додатну вредност која ће помоћи економском опоравку земље, али и створити државу грађана који нису терет, већ мотор једног друштва”.