Прочитај ми чланак

Истраживање: Већина грађана не верује ни једном члану Кризног штаба

0

Чак 86 одсто грађана Србије се не боји да би они или чланови њихове породице могли бити заражени вирусом корона, али се упркос томе понашају опрезно, показало је данас објављено истраживање невладине организације Центар за међународну јавну политику.

О томе сведочи и податак да је 85 одсто испитаника предузело мере смањења социјалних контаката и чешћег прања руку, 75 одсто је изјавило да носе маске и рукавице, док је 60 одсто уверено да Србија неће доживети „италијански сценарио“.

Највећи број од 5.989 испитаника – чак 90 одсто, предвиђа да ће Србија до 1. јуна обуздати епидемију, када очекују и укидање ванредног стања.

Истраживање је спроведено од 8. до 15. априла, а на питање у ког члана Кризног штаба имају највише поверења, највећи број испитаника – 30 одсто одговорио је да нема ни у једног.

Њих 27 одсто верује у др Предрага Кона, на другом месту са 20 одсто је др Дарија Кисић Тепавчевић, на трећем Горан Стевановић са 15 одсто, док најмање поверења ужива Бранимир Несторовић са осам одсто.

Да не верује медијима изјаснило се 60 одсто испитаника, а међу њима је 25 одсто оних који сматрају да је број заражених и преминулих већи него што је приказано, док је 35 одсто оних који су уверени да је криза преувеличана како би се пажња јавности скренула са других проблема.

Више од половине, 55 одсто испитаника, изјавило је да високи државни функционери својим наступима у јавности уносе немир и панику.

Са друге стране, 30 одсто испитаника је оценило да је њихово понашање одговорно и озбиљно, а 15 одсто је обраћање државног руководства оценило позитивно – смирују страх и уливају наду да ће све бити у реду“.

Упитани да ли би пријавили полицији суграђане старије од 65 година који крше меру забране кретања и тиме угрожавају свој живот, највећи број испитаника, њих 65 одсто је одговорило да не би, већ би им саветовали да не крше забрану због превисоких казни. Те случајеве полицији би пријавило 15 одсто анкетираних.

Када је у питању комшија који се вратио из иностранства и крши меру самоизолације, ситуација је потпуно другачија – чак половина испитаника би пријавила таквог комшију полицији, њих 25 одсто не би, али би се понашало опрезније, док би 17 одсто о томе обавестили друге комшије.