Прочитај ми чланак

ИСТРАЖИВАЊЕ УН: У Београду сваке године умре 1000 људи од загађеног ваздуха

0

Осим што велика загађеност ваздуха може да изазове здравствене проблеме, она може да доведе и до превремене природне смрти, а скоро трећина оваквих случајева у Србији, бележи се у Београду!

Према истраживањима Програма заштите животне средине Уједињених нација, стопа смртности изазвана загађењем ваздуха у државама Западног Балкана износи између четири одсто у Бару и Тивту и 19 одсто у Тетову.

Foto: jordano/depositphotos

Према студијама, број умрлих директно изазваних загађењем ваздуха у градовима Западног Балкана је близу 5.000 годишње, а највиши број преминулих је у највећем граду регије – Београду.

Сваке године од болести изазваних загађеним ваздухом у Србији умре 3.600 људи, док само у српској престоници премину 1.004 особе.

Подсетимо, претходних месеци Београд се налазио у самом врху листе најзагађенијих градова на планети, а главни узрок су ложишта, али и саобраћај, па не чуди што се највеће вредности бележе у самом срцу престонице.

Број смрти, како стоји у овој документацији, зависи од броја чланова популације. Поређење утицаја ваздушног загађења на здравље у различитим градовима приказано је стопом смртности због излагања загађености ваздуха на 100.000 становништва.

У већини градова, смртни случајеви који се могу приписати загађењу ваздуха варирају између 150 и 250 на 100.000 становника, уз напомену да „изложеност загађеном ваздуху повећава ризик од превремене смрти свих особа старијих од 30 година“.

У свим градовима који су обухваћени овим истраживањем изгубљено је скоро 130.000 година потенцијалног живота током десетогодишњег периода због преране смрти услед изложености загађењу ваздуха. У просеку 20 одсто изгубљених година настаје услед смрти људи старости испод 65 година.

                    ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!