Прочитај ми чланак

Исповест фриленсерке: Одједном смо постали криминалци

0

Пореска управа нас није адекватно информисала о томе кад и на који начин треба да плаћамо порез, неки који су то покушали да ураде враћани су, а сад смо одједном постали криминалци, каже за Нова.рс фриленсерка из Београда, која је, из разумљивих разлога, хтела да остане анонимна. Она напомиње и да су порез и дугови толико високи, да би сви који су погођени морали наредних пет година да раде искључиво за државу.

Фриленсерка из Београда, која више од годину дана ради као виртуелни асистент, каже за Нова.рс да је затечена упозорењима која последњих дана стижу из Пореске управе.

Izvor: Pixabay

“Мој и проблем свих у Србији креће од тога што нисмо били адекватно обавештени о свему што се од нас тражи још од кад је 2016. године донет нови Закон о порезу на доходак грађана”, прича ова Београђанка и објашњава:

“Моји пријатели који су покушали раније да плате порез, били су одбијани, чак су им се и подсмевали у Пореској управи. Речено им је да не могу да плате јер нису физичка лица, да то није зарада, да није регулисано”, прича она.

Сад, како каже, долазе у ситуацију да им се прети кривичним пријавама и да треба да плате порез пет година уназад.

“Нико од нас нема тај новац, а не можемо ни да га зарадимо”, каже она.

Објашњава да је спада у фриленсере који нису запослени и у чијем случају ће порез највероватније прелазити 50 одсто, јер укључује и здравствено осигурање.

“Они желе да нам наплате пет година уназад здравствено осигурање које нисмо могли да користимо и које тек сад не можемо да користимо. Колико знам, ни пензионо нам неће ићи исто као људима који имају уговор о раду, вероватно ћемо за тих пет година имати годину дана стажа”, каже она.

Фриленсерима који дугују порез у протеклих пет година, како каже, остављена је могућност да га отплаћују на рате у наредих пет година.

“То значи да би у наредних пет година требало да радимо само за државу, а ни то нам неће бити довољно да отплатимо порез”, каже ова Београђанка.

Наглашава да, од кад је донесен закон, Пореска управа ни једног фриленсера није отворено позвала, све до сада – до тренутка када истиче пет година од доношења закона и када је већини дуговање толико велико, да прелази границу кривичне одоговорности.

Како каже, ни последње упозорење није добила лично ни она, ни други које познаје, већ само преко медија, друштвених мрежа и сајта Пореске управе.

Иначе, Пореска управа позвала је пре девет дана јутјубере и све оне који приход остварују у иностранству да сами пријаве порез, јер су већ идентификовани.

Јавност је с тим прво била упозната преко саопштења те институције, које је кружило друштвеним мрежама, да би касније и на свом сајту објавила обавештење.