Прочитај ми чланак

„ИСПИТ НА БУБИЦУ? Ко ће водити ову земљу?“

0

Београд -- Студенти који на превару полажу испите пре свих варају себе и требало би их удаљити са факултета, каже професор Душан Милисављевић.

2

Београд — Студенти који на превару полажу испите пре свих варају себе и требало би их удаљити са факултета, каже професор Душан Милисављевић.

Нишки лекар каже да млади људи варањем на испитима постају интелектуални инвалиди са рупама у образовању, што ће се пре или касније показати.

„Не варају професоре, варају себе. Неспремљен испит оставља траг. Ја бих такве студенте удаљио са факултета“, каже Милисављевић, у чијем је опису посла и уклањање „бубица“ из ушију студената који варају.

Милисављевић поставља питања: „Ко ће нас водити? Ко су млади људи који преваром желе да иду даље?“

Како каже, цело друштво би требало да буде оштрије према људима који хоће да преваре.

„Потребна је опомена, постоје предлози да се студенти удаље на шест или девет месеци или да изгубе годину. То су добре мере. Младима се мора послати порука да није добро варати. Не знам зашто се ствара утисак да је варање дозвољено. До тога нас доводи комплетно окружење, тај тренд који постоји да се истичу лоше вредности“, каже Милисављевић.

Гост Кажипрста наводи да су у центру пажње појаве које не могу бити узор младима.

„Ту су различити ријалитији, који не доликују једној младој генерацији. О плагираним дипломама и докторатима да не говорим“, каже он.

Милисављевић као лекар поручује студентима да бубицама могу себи да угрозе и здравље.

„Као професор им скрећем пажњу да не користе таква средства да би полагали испите, а као лекар им кажем да не би требало да покушавају да их уклоне сами, јер могу да оштете кожу, ушни канал, бубну опну“, каже он.

Милисављевић наводи да неки студенти успеју сами да изваде бубицу, али да некима она уђе дубље у уво.

„Онда морају да признају шта су радили. Користим прилику да им олакшам здравствено стање, али и да им упутим оштре критике. Недавно сам целу групу својих студената довео у салу да гледају како вадимо бубицу, али и да чују разговор са њим“, рекао је Милисављевић.

Професор очекује и реакцију министарства, које би требало да уведе ометаче у факултете.

„Огласи су испред факултета, на друштвеним мрежама. Мора се повести рачуна и о томе, а сада се појављују и паметни сатови. И они би морали да се скидају пред испите“, каже професор.