Прочитај ми чланак

ИПАК СВЕ ТОПЛИЈЕ: Србија врелија од Aфрике

0

Aвгустовска врелина каква се не памти хара Балканом!

Протеклог викенда четврти и најјачи талас врућина који је због паклених температура назван Луцифер достигао је свој максимум и прешао 40. подеок на Целзијусовој скали. У Београду и осталим градовима региона забележене су за по неколико степени више температуре од Каира где је било 33, или Aлепа у Сирији, где је забележен 31 степен.

Екстремне температуре на Балкану проузроковале се десетине пожара, довеле до неописивих суша и уништења усева, а у Румунији довеле до две жртве, док је у Босни преминуо један младић.

Пораст температура стручњаци повезују са глобалним отопљавањем на планети. Балкан је евидентиран као подручје које се најбрже загрева и хлади, па су зато екстремни плусеви од преко 40 степени и минуси нижи од 25 све чешћа појава.

Колико се клима мења показује се на примеру Београда. Према речима стручњака, осам од 10 најтоплијих лета у српској престоници догодило се после 2000. године. После вреле 2012. дошла је рекордна 2017. година. У српској престоници метеоролошка мерења раде се од 1888. године и од тада је средња температура порасла за више од 1,5 степени Целзијуса.

Стручњак београдског Института за метеорологију Владимир Ђурђевић указује да су претеране најаве да ће се Србија претворити у пустињу, али ће клима бити све сувља. Према његовим речима, овај простор би више могао да личи на Медитеран него на Сахару.

Пландовање на оморини

Екстремне врућине харају данима и већим делом Европе. У Италији је забележено 10 степени изнад просека за ово доба године. То је изазвало пожаре, а црвени аларм је у десетинама градова.
Слично је и у деловима Француске и Шпаније, где су због температура изнад 40 степени власти ограничиле саобраћај и забраниле рад на отвореном у време жеге.
У Шпанији јсу на снази здравствена упозорења за 31 од 50 покрајина пошто су прогнозиране температуре и до 44 степена.
У Румунији је ограничен саобраћај на главним путевима у дневним сатима, нарочито викендом. То је уведено након што је сељак умро на њиви, а грађанин на улици.

– Дакле, у будућности би српска клима могла да изгледа као она која тренутно влада 1.000 километара јужније – прогнозирао је Ђурђевић за „Вести“ и објаснио да температура расте за 0,3 степена сваких 10 година.

Србија ће на 42 степена бити све до 10. августа, прогнозе су Републичког хидрометереолошког завода. То доноси и вреле ноћи у низу с температурама око 30. подеока, а најтоплији градови били су Ћуприја, Ниш, Крагујевац, Смедеревска Паланка, Неготин, Крушевац и Лесковац, где је температура у оба дана викенда прешла 40 степени.

У исто време један Јагодинац је на тераси измерио 60 степени, а Београђанин 50. Каже, можда је било и више, али његова справа има само толико подеока.

Београдски Институт за јавно здравље препоручио је грађанима да на прозоре неклиматизованих просторија ставе влажне чаршаве, избегавају физичке активности и алкохол.

Спаса од врућина нема ни на планинама. На Златибору је јуче температура прешла 34 степена Целзијуса.

Базени исушили чесме

Београдски водовод апеловао је на грађане да по тропским врућинама воду за пиће не користе за заливање башта и травњака и пуњење базена, већ да је рационално користе.

Инспекцијске службе појачаће надзор над ненаменском потрошњом воде и примењивати казнене мере према неодговорним појединцима, наводи се у саопштењу.

Истиче се да због прекомерне потрошње воде, пре свега заливања башти, виши делови Барајева, подавалских насеља, Винче и Лештана имају повремених проблема са водоснабдевањем.

Наводи се да је у појединим приградским насељима потрошња воде повећана три до шест пута у односу на уобичајену, а у центру града за око 20 одсто.

Градски менаџер Горан Весић рекао је да ранији апели нису уродили плодом и поновио позив да се не пуне базени и заливају баште. Он је истакао да су инспектори много грађана већ опоменули, а двоје казнили. Међутим, међу њима нису били власници базена. Један је поливао улицу, а други се прикључио на хидрофор.

Гори Балкан: Жега од Букурешта до Загреба

Хрватска: Кување у мору

У Хрватској је оборен рекорд у топлоти ваздуха, али и мора. Температуре су прешле 40. подеок, а у води Јадрана и 30 степени, па се туристи у шали жале да се буквално кувају. Те вредности су за чак три степена Целзијуса више од просека за ово доба године. Број лекарских интервенција на Јадрану окупираном туристима утростручио се.

Црна Гора: Паклена седмица

У Црној Гори температуре су током викенда биле 42 степена. Прогнозе су да ће и ова седмица бити паклена. Институт за јавно здравље саветовао је грађане да до 10. августа бораве у хладу и избегавају изласке.

Словенија: Тропи на планинама

У Словенији је ове недеље забележена прва „тропска ноћ“ на 1.500 метара висине, односно с температуром изнад 20 степени. На Воглу код Радовљице, у Горењској регији, није током ноћи падало испод 20, док је у Љубљани жива у термометру достизала 36.

Што јужније, то хладније

Према подацима Светске метеоролошке мреже у Београду је јуче у подне било 35 степени Целзијусових. Веће врућине биле су само у Букурешту (38 степени) и Aтини (36 степени). Aфрика је у исто време деловала као дебела хладовина, будући да је само у суданској престоници Картуму било 38 степени, односно топлије него у Београду.

Казабланка (Мароко) 34 степена
Дар ес Салам (Танзанија) 30 степени
Aлександрија (Египат) 30 степени
Дакар (Сенегал) 28 степени
Киншаса (Конго) 27 степени
Лагос (Нигерија) 26 степени