Прочитај ми чланак

Имају ране на ногама, жуљеве, промрзлине: Лекари задивљени издржљивошћу студената

0

Студенти из Ниша, који су синоћ преспавали у Ћићевцима, наставили су јутрос пут према Јагодини, одакле настављају до крајње дестинације Крагујевца, великим делом захваљујући здравственим радницима из више установа, као и наставницима Медицинске школе, који су им притекли у помоћ. Лекари, медицинске сестре, физиотерапеути, фармацеути, из Крушевца и Ћићеваца, који су их збринули, за Нова.рс кажу да су многи у тешком стању, али да не одустају. Они апелују на колеге у Параћину, Јагодини, Крагујевцу да мобилишу све медицинске екипе и буду спремни за долазак студената, јер им је лекарска помоћ неопходна.

Ране на стопалима, петама, коленима, повишена температура погађа већину студената. Пешачење им отежава и снег који је почео да пада, а велики број њих је у – патикама.

Групу од 148 студената нишког универзитета, који су преспавали у Ћићевцу, до Јагодине чека пут дугачак чак 37 километара. Са њима је, у знак подршке, на овај својеврсни студентски марш кренуло и неколико колега из Крагујевца, Кикинде и Крушевца.

Екипе медицинара и волонтера, из Дома здравља Ћићевац, Поликлинике Кљајић, Медицинске школе у Крушевцу, синоћ су пружиле неопходну помоћ студентима, од којих си неки били на ивици колапса. Већи број студената преноћио је у спортској хали, док је део био смештен у Сталаћу, у приватним кућама гостољубивих мештана.

Ипак, поред хране коју, на срећу, имају у изобиљу захваљујући управо мештанима свих градова кроз које пролазе, студентима је, по речима лекара, најнеопходнија медицинска нега.

“Хране имају толико да се плашим да ће им ускоро постати терет. Оно што им је сада хитно потребно је медицинска помоћ и нега. Синоћ смо се окупили у спаваоници, код хале где је већина њих била смештена. Било је лекара из болнице, из диспанзера, из дома здравља, са Поликлинике Кљајић, чак су из Медицинске школе дошли наставници физиотерапеути. Две студенткиње су биле јако лоше, па их је колега лекар са супругом одвео њиховој кући да се опораве, да би их јутрос колима довезли назад до хале да наставе пут”, прича за Нова.рс др Никола Кљајић.

Воља јача од болова

Студенти који су били пред колапсом одбили су да одустану.

“Било их је неколико у јако лошем стању. Молили смо их да одустану, али није било шансе. Они имају толико снажну жељу и челичну вољу да наставе упркос повредама и лошем општем стању да је то невероватно. Њихов ентузијазам је огроман. Нису свесни колико нам то свима значи, иако нам се срце цепало кад видимо да трпе болове, али иду напред”, прича доктор Кљајић и наглашава да и он са екипом грађана, у суботу у осам ујутру креће на штафетно трчање до Крагујевца, како би се придружили студентима.

Медицинска помоћ је, наглашава, сад број један.

“Замолио бих све колеге из Параћина и Јагодине за општу мобилизацију здравствених радника. Треба озбиљно да се обрати пажња на санирање рана које студенти имају по ногама. Стопала су им пуна жуљева и много њих има упалу мишића. Кренули су крајње неприпремљени, али пуног срца и воље да остваре циљ. Због студената који пешаче са повишеном температуром, замолио сам дивне колеге из Ћићеваца да им обезбеде антибиотске креме. Било би феноменално да у Јагодини могу да се окупају, јер би их топла вода окрепила и кожа би им продисала”, објашњава доктор Кљајић и предлаже да би студенте на даљем путу требало да прати санитет.

Ципеле жуљају, али осмех сија

Упркос боловима и температури, осмех не скидају са лица и умор не признају.

“Имају камион који превози њихове ствари, у градове улазе певајући, са широким осмехом. Међутим, кад се сав тај силан народ разиђе, њих стигне мука. Труде се да сакрију болове и умор, који не призању, али је очигледан. Време је јуче било катастрофално, хладно и снежно, а они немају обућу за марш. Многи су у патикама или ципелама које жуљају. Најмање што смо за ове дивне, младе људе могли да урадимо је да се провозимо 20 километара и да им максимално помогнемо”, наглашава доктор.

У Дому здравља Ћићевац, речено нам је да су студентима давали и ињекције против болова.

“Неки од њих добили су ињекције за болове, због рана и жуљева на ногама који им отежавају, малтене онемогућавају ходање. Превијали смо их, масирали. Били су сви јако уморни и исрпљени, код свих је дошло до изразитог пада имунитета и било им је неопходно збринавање. Наставили су јуторс даље, упркос лошој обући, у којој им је хладно, јер су многи кренули у патикама”, каже за Нова.рс једна од медицинских сестара у ДЗ Ћићевац, која је замолила да остане анонимна.

Ране су најизразитије на ногама.

“Повређене су им и пете, што је јако незгодно сад за пешачење. Многи имају температуру, али имају и лекове из донација што је одлично. Било је доста посла за физиотерапеуте, који су их масирали да им олакшају болове”, прича ова сестра.

Ране су дезинфиковане, очишћене и нема бојазни од инфекција.

“Студенти су исцрпљени и у ранама, али врло енергични, ентузијастични и чини ми се да би могли преко света пешке. Ноге су им отечене, па су доктори синоћ санирали те отоке и масирали их како би могли да наставе пут. Све су им ране дезинфиковали, очистили, превили, тако да су за сада обезбеђени, неће доћи до инфекција. Студенти у Крагујевцу са Медицинског факултета се организују да их сачекају и помогну, а доктори у Параћину и Јагодини такође формирају екипе. Упркос свим повредама и боловима, сусрет са њиховом колоном био је невероватан, било је дирљиво и врло емотивно. За један Ћићевац било је много људи, мада смо дошли и ми из Крушевца и грађани из околних места”, каже за Нова.рс Стеван Трајковић, фармацеут из Крушевца.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Kreni-Promeni Kragujevac (@kreni.promeni.kragujevac)

Трећи дан марша

Наиме, студентима који су кренули из Београда и Ниша данас је трећи дан марша до Крагујевца, где ће се сусрести са студентима из целе Србије, на Сретење 15. фебруара. Нишки студенти су у среду увече стигли у Ћићевац, а београдски и новосадски студенти у Аранђеловац, где су и преноћили.

Студенти Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву, којима се придружило 20 студената са Државног универзитета у Новом Пазару, кренули су јутрос око осам часова из Краљева ка Крагујевцу.

Подсетимо, студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, кад је погинуло 15 људи, настављају се великим маршом до Крагујевца. Студенти су позвали све да се у овом граду сретну на Сретење. Две колоне кренуле су из Ниша и Београда. Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције „Ништа није далеко за правду“, а београдски и новосадски студенти у „Шумадијски марш“ за Крагујевац.

Група студената Државног универзитета у Новом Пазару синоћ је кренула ка Краљеву, одакле ће ићи пешке до Крагујевца. Новосадски студенти, који су кренули у среду ујутру у тродневну вожњу бициклима ка Крагујевцу како би се прикључили протесту, који организују крагујевачки студенти, стигли су до Београда. Њихова рута дуга 65 километара трајаће два дана.

План је да уочи државног празника Сретења, студенти из Београда, Новог Сада, Ниша, Краљева, Чачка и Новог Пазара, стигну у Крагујевац у петак, уочи Сретењског протестног скупа.