Прочитај ми чланак

„ИМА ЛИ НЕКО ДА ОЖЕНИ СРПКИЊУ?“Жене из региона за брак са Хрватима нуде 10.000евра

0

Улазак Хрватске у Европску унију донео је нови обичај, па тако жене траже младожење преко огласа и нуде цифре многоструко више него што се дају приликом примопредаје девојака из родитељске куће.

brakПоседовањем пасоша са жутим звездицама цена хрватских самаца порасла је до 10.000 еура, колико им се у појединим огласима нуди за потписивање брачних докумената с партнерком из државе која још није члан ЕУ.

„Има ли неки мушкарац да ожени девојку из Србије због папира уз новчану накнаду? Ето, она је спремна да плати, ја сам јавио, контактирајте ме да вас спојим и ето то је то… јавите се у инбоx. Младожења који пристане на ову понуду аутоматски добија посао у Немачкој јер он мора да буде овде, а њен разлог јесте тај да буде са својим брачним партнером“, стоји у једном огласу на друштвеним мрежама, пише Слободна далмација.

Ради се о томе да девојка из Србије жели отићи у Немачку где би живела и радила, али будући да њена држава није у Европској унији, отежана јој је могућност трајнијег боравка. Жене из региона сетиле су се стога решења свог проблема. Хрватски грађани се могу слободно запослити у земљама Еуропске уније без посебних одобрења или радних дозвола, осим у оним земљама које су задржале постојећа ограничења у својим националним правима.

У државама које су хрватским радницима увеле ограничења запошљавања и прелазна раздобља, након годину дана рада уз такозвану ЕУ радну дозволу, као хрватски држављанин можете добити трајну дозволу рада у тој држави чланици, независно о важећим ограничењима за хрватске грађане. Српкиње, Босанке и Македонке спремне су стога платити младожењу за којег није важно како изгледа него да има прави пасош.

„Све је добро док се не заљуби“

Осим брачног статуса, младожењи се тиме мења и избор каријере јер да би брак имао смисао, будући да се хрватско држављанство не добија аутоматски, треба да оде у Немачку на радно место које ће му осигурати млада. По његовом доласку у Немачку и запошљавању, убрзо долази и супруга која без проблема добија дозволу боравка коа супруга држављанина земље која је чланица ЕУ. На тај начин девојка нема проблема с останком у Немачкој те може себи наћи посао.

Ена је на тај начин отишла из Карауле крај Травника у Ројтлинген да би се придружила супругу Хрвату којем је пре венчања, складно договору, нашла посао у ресторанској кухињи.

– Он ради као помоћни кувар у ресторану чији власник је Турчин. Боље му је него у Хрватској где је радио као физички радник на градилишту. Ја сам отишла за њим и запослила сам се у својој струци као фризерка. Свако живи у свом стану, али ја сам код њега оставила доста своје одеће, обуће, хигијенских потрепштина, фотографија за случај да дође контрола. Дођем до њега два-три пута недељно у стан да ме виде комшије, а свратим му и до посла. Њему није било тешко отићи из Хрватске јер је побегао од несретне љубави, а ја сам једва дочекала отићи из свог села у којем имамо један семафор. Одмах сам му дала три хиљаде евра, а остатак од још три хиљаде, му исплаћујем месечно. Ако се заљубим у Немца који ће и мене хтети, удаћу ћу се за њега, а ако не, чекаћу док не решим свој статус дуготрајним боравком и радом. Све је добро док се мој муж не заљуби – објашњава Ена.

Међутим, овакав аранжман подразумијева мењање живота младожење па такве добровољаце није лако наћи. Нуде се стога високи износи који се као и у описаном случају дају у ратама јер је управо неимаштина натерала девојке на такве договоре те често немају пуни износ за исплату на руке. Осим тога, исплата на рате је и гаранција да нови младожења неће нестати након што добије мираз.

Други начин је да млада дође у Хрватску и живи ту до добијања држављанства. Незапослене девојке које по сваку цену желе да оду из својих неевропских држава прибегавају том мање популарном, али прихватљивом решењу. Ако већ младожења не жели да иде из земље, спремна је да она живи и ради у Хрватској, бар док и сама не добије хрватско држављанство и популарни „звездани пасош“.

– Имате судбине људи који беже из својих држава, земаља у окружењу, а Хрватска је уласком у Европску унију пожељна дестинација за бољи живот и запошљавање. Према Закону о држављанству, полиција на захтев Одељења управних и инспекцијских послова, у чијој је надлежности решавање захтева о држављанству, проверава на терену све услове које особа треба да испуни, од познавања језика, писма, историје и другог. Проверава се и са комшијама и рођацима да ли те особе које су у браку живе заиста у заједничкој кући. Познат ми је случај босанске држављанке која се удала за Хрвата јер је желела да у Хрватској живи и ради. Она се бринула за свог мужа када је оболео пред смрт, а када је умро наследила је његову имовину. Међутим, син њеног покојног супруга, који је знао све чињенице, затражио је да пола имовине препише њему. Она је то и урадила јер главни разлог удаје није била имовина већ папири за останак у Хрватској. У већини случајева имате такву ситуацију, удају се за папире. На крају, кажњиво је приказивање лажних чињеница или ако једна од особа има већ од пре нераскинут брак, а склопи нови. Примера ради, таква је ситуација била с једним хрватским држављанином који је био ожењен Американком и тамо је живео – за „Слодобну далмацију“ говори Антун Новоселовић, дипломирани криминолог и бивши начелник задарске криминалистичке полиције.

Процедура

У поступку одобравања таквог боравка странцима у сврху спајања породице, полицијски службеници имају право да прикупљају, проверавати и на други начин обрађују податке о странцима. Постоји стандардна полицијска процедура у оваквим случајевима коју проводе искусни полицијски оперативци. Она се састоји од разговора с паром и разним питања о међусобним супружницима. Околности које могу указивати да је брак склопљен из користи су да брачни другови не одржавају брачну заједницу, не дају доследне личне податке, не говоре језик који обоје разумеју те ако су за склапање брака предана материјална средства. Разговори и провере се првенствено односе на околности упознавања супружника, колико дуго су били у вези пре ступања у брак, јесу ли већ раније били у браку и имају ли дјецу из тих бракова, где су запослени и колико дуго, јесу ли пријављени на истој адреси становања, обичаји приликом склапања брака.

Осим провере са самим брачним друговима у њиховом дому, провере се обављају и кроз разговор с другим грађанима. Понекад полицајац иде на адресу на којој су обоје пријављени, у разговору са супружником који је носилац држављанства разгледа детаљно стан, а затим у полицијску станицу позове супружника-странца.

Приликом разговора у станици пита га чак и да опише, на пример, лустер у спаваћој соби или боју тепиха у купатилу. Нису неуобичајени и посете на заједничкој адреси буквално у зору или у касне ноћне сате да би се видело да ли супружници спавају заиста у истом стану.

И мушкарци траже европске бракове

Ако се током поступка утврди да је брак склопљен из користи, надлежна полицијска управа странцу неће одобрити или продужити боравак у Хрватској и он је дужан да напустити земљу одмах, ако се у том тренутку налази на незином подручју. Уобичајено је да се странци на одобреном боравку у било коју сврху редовно проверавају једном у шест месеци, а у случају појаве сумње у сврху боравка и чешће, зависно од околности.

– Према одредбама Закона о хрватском држављанству, странац не може самим чином брака с хрватским држављанином стећи држављанство. Може стећи статус странца с трајним боравком у РХ. За пријем у држављанство треба га додатно проверити. Дискреционо је право МУП-а хоће ли странцу дати хрватско држављанство. Не мора му се нужно дати, такве одлуке немају образложења те министарство није дужно дати објашњење зашто некога не прима – објашњава Недиљко Иванчевић.

Не нуде само неевропљанке новац за европски брак, већ на је тржишту и доста мушких понуђача.

– Уметник сам и нисам имао будућности у мом српском месташцу с пет хиљада становника. Родитељи и сестра су ми помогли и сакупили четири хиљаде евра па сам преко упућених особа потражио погодну жену у Хрватској. Она је удовица, старија од мене, али без деце. Заиста живимо заједно, али нисмо конзумирали брак. Један од разлога је и што сам ја геј, што сам јој рекао одмах приликом упознавања и договора, а то је и други важан разлог зашто сам отишао из Србије. Плаћам јој месечно изнајмљивање собе у стану и на тај начин смо избегли проблеме с контролама. Њој не смета да одем где желим када добијем хрватско држављанство јер не мисли више да се удаје, па ме неће тражити због развода, а свој стан је ионако уговором о доживотном уздржавању оставила нећакињи те немам шансе да јој га отимам као наследник – каже суговорник „Слободне далмације“, који већ три године живи у складном „корисном браку“.