Прочитај ми чланак

ХВАЛА ВЕСИЋУ; У Београду ће се плаћати већи порези на куће и станове

0

На седници Скупштине града Београда, која је минулог понедељка одржана у "Сава центру", донета је и одлука о утврђивању просечних цена квадрата одговарајућих непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2021. годину.

Од ових бројки и параметара понајвише зависи и колики ће порез на имовину током наредне године плаћати Београђани, а он би могао да буде већи и преко шест одсто у односу на 2020. годину.

Засад још није познато да ли ће бити повећана и висина пореза, али је већ сада јасно да ће поједини Београђани плаћати већи порез, пошто је порасла вредност њихових некретнина.

На пример, процењена цена квадрата на основу које се израчунава порез на имовину, за екстра зону пословања, у 2020. износио је 195.052 динара за стан, док ће наредне године он бити 206.838 или шест одсто већи.

Вредност квадрата стана у првој зони за 2020. је износила 190.091, а за следећу ће бити 199.942, што представља повећање од 5,18%. У осмој зони процењена цена квадрата је са 36.655 динара скочила на 38.993 што је повећање од 6,4 одсто.

Интересантно је да је до много мањих промена дошло у вредновању кућа по зонама, те да постоје делови града у којима ће грађани који поседују овакве објекте плаћати чак и мањи порез на имовину.

Повећана вредност станова и на Новом Београду

Подсетимо, Град Београд је подељен у чак 14 зона: екстра зона пословања, екстра зона становања, прва зона, друга зона, трећа зона, четврта зона, пета зона, шеста зона, седма зона, осма зона, зона заштите зеленила 1, зона заштите зеленила 2, зона улазних праваца и зона специфичних намена.

Београђани су до сада, вероватно, већ научили у којој су зони, али није наодмет бар оквирно подсетити: екстра зона обухвата делове Дедиња и Голф насеља, прва и друга зона стари део Београда, центар града, али и делове Чукарице, Новог Београда и Земуна, трећа шири центар, Палилулу, Вождовац, Раковицу, Чукарицу, удаљеније делове Новог Београда, Земуна, али и Сурчин, четврта и пета периферију Палилуле, Звездаре, Вождовца, Раковице, Чукарице, Новог Београда, као и центар Обреновца, Лазаревца и Младеновца.

У зони шест су села на општини Палилула, Угриновци, Раковица село, Умка, Моштаница, Сремчица, Рушањ, Мала Моштаница, Звечка, у зони седам Ковилово, Бечмен, Јаково, обреновачка, лазаревачка и младеновачка села, Гунцате, Мељак, Вранић, Врчин, Заклопача, Бегаљица, а у последњој “регуларној” осмој Лепушница, Бесни Фок, Петровчић, Прогар, Врбовно, Јунковац, Велика Крсна, Ковачевац, Велика Иванча, Корачица, Дражањ, Пударци, Мала Иванча, Ђуринци…

У Зону заштите зеленила 1 спадају Калемегдан, Топчидер и Кошутњак, Бањичка шума, Парк-шума Звездара, Велико ратно острво, Блокови 13 и 14, Ада Циганлија, Ада Међица, Манастирска шума. Ту је и Зона заштите зеленила 2 са Липовачком шумом, Речном адом и водоизвориштем око Обреновца, у Зону улазних праваца спадају Бубањ поток, Ибарска магистрала, Сурчин-Добановци, потез око Обилазнице око Београда, Панчевачки пут… Коначно, Зона специфичних намена резервисана је за делове око комплекса ТЕНТ у Обреновцу и Колубаре у Лазаревцу.