Прочитај ми чланак

ХОРОР Пацови у храни за „робове“ Линглонга

0

Након фотографија и бројних репортажа о нељудским условима у којима живе радници Линглонг у Зрењанину, појавио се снимак на којем се види како пацови шетају по храни која се припрема радницима.

Згражавајући снимак објавио на Фејсбуку новинар БИРН-а, Саша Драгојло. На снимку се види како пацови шетају по храни, али и по целом поду. Ову информацију потврдио је за Нова.рс, снимак погледајте  OVDE.

– Снимак сам добио од радника ангажованих на градилишту кинеске компаније Линглонг у Зрењанину. Више њих је потврдило аутентичност снимка на којем се види како се ‘чува’ храна која се после спрема за раднике. Ово је само још један у низу доказа како се третирају радници из Вијетнама. Поред ужасних услова које су сви имали прилику да виде, и поред невероватних уговора које је БИРН објавио, сада видимо да је њихов статус такав да се третирају практично као стока. Толико лође мисле о њима да се нису потрудили да заштите месо које касније треба да им спремају, већ их држе у леглу пацова – рекао је Драгојло и додао:

– Мислим да у овом случају слика говори више од речи. Институције и даље ћуте, упркос бројним доказима, али и резолуцији Европског парламента. Грађани Србије не треба да се заваравају да ово сличне може да се деси и њима, јер су српски радници такође израбљивани на разне начине у фабрикама страних инвеститора. Храну обогаћену пацоликим суплементима не добијају само због тога што нису мигрантски радници, којима се практично тргује као да су роба, а не људска бића – закључио је Драгојло.

Подсетимо, услови у којима раде радници кинеске фабрике у Зрењанину изазвали су велику пажњу јавности у Србији, јер се тек недавно открило да су у питању застрашујући услови. Радници добијају једно јаје за доручак, спавају на дасци без душека, имају два бојлера на 500 људи. Веш се пере у коритима, грејања нема, а слободан дан је прави луксуз.

– Радници су смештени у две последње бараке са леве стране, као и у контејнерима за смештај радника који су постављени на слободном простору иза последње бараке. Једна од барака за спавање радника налази се тик уз само складиште опасног отпада непознатог порекла. Нејасно је ко управља овим баракама, као и то да Ии су оне издате у закуп, ако јесу, са којом наменом је успостављен закуп, као и да Ии постоје дозволе за становање на овој локацији. Ниједан радник са којим смо разговарали не поседује пасош са собом, већ су они “на чувању“ у компанији која их запошљава. Радници имају са собом уговоре, а мали број њих је био спреман да их показе, из страха од одмазде кинеских менаџера – наводи се у једном извештају.

У фабрици се ради од јутра до мрака, а уколико сте болесни можете помоћи једино сами себи јер уколико не дођу болесни на посао, могу само да се врате назад у Вијетнам или другу државу. Наравно, то све под условом да им се врате пасоши који су им одузети при уласку у Србију.