Прочитај ми чланак

ХИТЛЕРОВИ ПРОФИТЕРИ: Сименс правио гасне коморе, БМW отимао од Јевреја…

0

hitler1

Често се каже да је за успех у послу потребно бити суров и бескрупулозан. То поготово важи за компаније које су шансу да зараде који милион више виделе у ратним ужасима.

Нацисти су, најблаже речено, били „лоше друштво“ а данас се мало зна о компанијама које су биле у вези са њима и гомилале богатство „на њиховим плећима“ . Ипак, ако их ишта може „опрати“ то је чињеница да су ови гиганти касније платили милионске одштете, само да би уравнотежили морал.

Кодак

Заборавите на породичне портрете са џиновским сомбрерима и смешним гримасама – Кодакова историја је много мрачнија. Поготово онај део који га повезује са једним од најстрашнијих режима прошлости.

Вилхелм Кеплер је био један од водећих нацистичких економских саветника, који је одлучивао како ће се и где трошити њихово богатство. Њега је америчка војска звала „Кодаков човек”, због приватних и пословних веза са овом компанијом. Кеплер је такође био нека врста двоструког агента и снабдевао је Кодак и неколико других мањих америчких компанија информацијама. На пример, када је Хитлер дошао на власт у Немачкој, Кеплер је саветовао челнике Кодака да отпусте све јеврејске раднике, јер ће на тај начин профитирати.

Поред тога, Кодакова фабрика у Немачкој је током рата користила радну снагу из концетрационих логора, а такође су у то време производили окидаче, детонаторе и другу војну опрему.

Руку под руку са чоколадом ишли су и нацисти. Једна од „ћерки” ове компаније, Магги, је током Другог светског рата искоришћавала затворенике из једног концентрационог логора који се налазио у близини Немачке и Швајцарске границе. И то није све. Чоколадице су коришћене као мамац да се деца Јевреја намаме у заточеништво. Због свега овога, 2000. године ова компанија уплатила је скоро 15 милиона долара на име преживелих Холокауста.

БМW

За време Другог светског рата компанија је радну снагу црпела из концентрационих логора, а неки извори тврде да је било и преко 50 хиљада радника. Такође, и ова прича постаје гора: БМW је тада био у власништву Гинтера Кванта, а он и његов син Херберт били су изузетно блиски са Хитлером и његовим режимом. БМW – ове фабрике су скоро самостално производиле летелице и делове за мотоцикле за нацисте.

Осим тога, власници БМW – а су вишеструко профитирали од заплене јеврејске имовине – дате су им на управљање многе компаније одузете од Јевреја. Ово је откривено 2001. године, када је Габријел Квант рекао за немачки „Дие Зеит” да је истина да су многи радници и умрли радећи за компанију.

Бајер

Следећи пут када будете имали главобољу добро размислите о томе који лек ћете попити. Корићење радне снаге из нацистичких логора је најмањи ратни злочин ове компаније.

Бајер је раније био у власништву немачког фармацеутског џина, компаније ИГ Фарбен. Она је педесетих година прошлог века растурена, и то с правом, јер је откривено и да је производила Зyклон Б, токсични гас који су нацисти користили у гасним коморама.

Такође, познати аспирин су 1890. године открила два Бајернова запослена – Феликс Хофман, млад и изузетно талентован хемичар и његов шеф Артур Ајхенгрун. Али, када су нацисти дошли на власт тридесетих година прошлог века Ајхенгруново учешће у проналаску једног од најзначајњег лека за читаво човечанство је избрисано само из разлога што је човек био – Јеврејин.

Форд

Хитлер је свакако био фан Хенрија Форда – дао му је почасно место у „Мајн Кампфу” а чак је држао и његов портрет изнад свога стола. Поврх свега, 1938. године Хитлер је компанију Форд наградио највишим нацистичким одликовањем за странце.

А шта је добио за узврат? Фордов огранак у Немачкој користио је радну снагу из концентрационих логора, а чак и опремао немачку војску за ратне походе. Неки амерички Фордови менаџери који су се у то време налазили у Немачкој су пристајали на ову војну производњу, док је Фордовим фабрикама на америчком тлу она била забрањена од стране председника Рузвелта. Иако су Фордови адвокати деценијама покушавали да „одвоје” немачки и амерички Форд, подривала их је чињеница да је амерички Форд од немачке филијале зарађивао чак 600 хиљада долара годишње. Свему додајте и то да је Хенри Форд био познати антисемита.

ИБМ

Улога коју су компјутер имали у Другом светском рату се често занемарује, посебно када је реч о сукобима који су се десили пре бума модерне технологије. Али, сарадња ИБМ – а и других информатичких компанија са нацистима била је кључна за њихов успех.

ИБМ је производио рачунаре који су нацистима олакшавали праћење распореда возова и број Јевреја у концентрационим логорима. Они су им пружали увид у то колико затвореника се где налази. Укратко, ИБМ је нацисте снабдео опремом која им је била неопходна да спроведу систематско уништње Јевреја. Верује се и да је ИБМ згрнуо огроман профит са нацистичком окупацијом Пољске. Иако челници ове компаније данас поричу све везе са нацизмом, и даље уплаћују велике суме уа фондове за преживеле Холокауста. Да ли је то знак гриже савести?

Хуго Бос

Тридесетих година прошлог века, Хуго Босс је почео да прави нацистичке униформе. Сам оснивач, Хуго Босс је добио задатак да осмисли униформе за Хитлерову омладину и за есесовце. Он је овај уговор добио само осам година након што је основао компанију, што је било одлично за посао. Производња му је толико добро ишла да је морао да „ангажује“ и радну снагу из концентрационих кампова.

Волксваген

Фердинанд Порше, човек који се налази иза Волксвагена и Порсцхеа је 1934. године разговарао са самим Хитлером како би дошли до савршеног имена за „народни ауто”. Ово је резултирало тиме да је сам Хитлер „кумовао“ имену познате Волксвагенове Бубе. Верује се да је најмање 4 од 5 радника у Волксвагеновој фабрици током рата били затвореници из логора. Фердинанд Порше је чак био у директној вези са Химлером, и захтевао је раднике искључиво из Аушвица.

Сиеменс

И ова компанија је користила раду снагу из концентрационих логора и то како би изградили гасне коморе које ће касније усмртити њих и њихове породице. Сименс је, 2001. чак покушао да искористи име Зyклон (што је такође име гаса којима су убијани затвореници у коморама) као име нове колекције – која укључује и рерне на гас.

 

(Дневно.рс)