Прочитај ми чланак

Хиљаде гастарбајтера хрли у Србију: Прети им до 12 година робије ако неког заразе

0

Казна од једне до осам година затвора је ако особа у самоизолацији зарази неког. Казна затвора је већа ако заражена особа премине, у том случају, онај ко није поштовао самоизолацију може да добије од две до 12 година затвора

Када је премијерка Србије Ана Брнабић још једном позвала грађане да схвате озбиљно пандемију корона вируса, увођење ванредног стања и прописане мере и да их се придржавају, ни слутили нисмо да ћемо убрзо сазнати колико грађана не хаје за упозорења и савете. Нарочито оних који живе и раде у иностранству и који су са највишег државног врха замољени да у време ванредног стања не долазе у земљу.


– Имамо огроман број људи који се враћају из иностранства а који нису одговорни пре свега према својој породици. Само 15. и 16. марта у земљу се вратило 35.376 наших грађана из иностранства, највише из Аустрије, Немачке и Швајцарске – рекла је раније Брнабић.

Она је вечерас навела да је најновија цифра 65.140 грађана Србије који су ушли у земљу.

Нагласила је да сви они треба да поштују препоруку о самоизолацији, али се то не дешава, због чега је у неким случајевима, као у Варварину, полиција реаговала. Али не само у Варварину.

Случај из Великог Градишта

Шакота о тренутној атмосфери око клуба: Критика ће увек бити, треба издржати још 60 утакмица

Јавност је недавно чула и за случај једне Градиштанке, која је у своје село Чешљева Бара, дошла из Аустрије. Она је у пратњи полиције завршила у болници. Она је сада међу потврђеним случајевима заражених у Србији.

Према речима Драгана Милића, председника општине Велико Градиште, жена је слагала да није била у иностранству.

Због ње је најмање 12 људи у самоизолацији

– Дошла је из иностранства, разболела се, долазила је у Дом здравља у Градишту неколико пута, имала контакт са три лекара, са пацијентима, са особљем, није рекла да је дошла из иностранства кад су је питали. Онда је ишла и у једну приватну ординацију, била је и на пијаци и на бувљаку, контактирала са људима. Тек кад је пријављена, онда ју је полиција привела и лечи се сада – каже Милић за Телеграф.рс.

У кућној изолацији су сада три лекара и четири медицинске сестре из ДЗ Велико Градиште, и лекар и сестра из приватне ординације. Једном од лекара сутра би требало да истекне период самоизолације. У самоизолацији су и мајка, тетка и пријатељица жене из Чешљеве Баре.

Градиште има више од 5.000 гастарбајтера

Према Милићевим речима, више од 5.000 људи, гастарбајтера повремено дође у овај део Србије.

– Ми то пратимо, они имају обавезу да буду у кућном карантину. Наша полиција то савесно ради, обилази их све, преко читавог дана проверавамо да ли су у карантину. Предузећемо мере према онима који то не поштују.

На питање да ли међу тих 5.000 људи очекује још неки случај попут случаја жене из Чешљеве Баре, Милић каже да „имају такве случајеве“.

Добродошли су, али правила морају да се поштују

– Имали смо ситуације да људи дођу и да иду да купе храну, значи не иду одмах кући, већ у продавницу, онда интервенише полиција, па их онда проверавамо. Вероватно ће то да се понавља, јер велики је број људи. Наши полицајци и инспектори су читав дан на терену и трудимо се да то у што већем проценту сузбијемо. Тамо где људи неће да слушају применићемо драстичне мере. Ти људи су добродошли код нас, али нека правила морају да се поштују. Не смемо да дозволимо да заразе друге. Ситуација је јако озбиљна – каже Милић.

Како каже, он је „у великом проценту задовољан јер су успели и да најстарије грађане задрже код куће“. Оформили су оперативне тимове за свих 25 села која припадају Великом Градишту, који деле храну.

Стање у Свилајнцу

У Свилајнац је последњих дана стигло око 100 људи који раде у иностранству, рекао је за Телеграф.рс Предраг Милановић, председник општине Свилајнац.

– Сви они су евидентирани и полиција надзире да ли спроводе мере самоизолације. Проблем је то што је пре увођења ванредног стања дошло још око 300-400 људи које нико није евидентирао – каже Милановић за Телеграф.рс.

7.000 људи са општине Свилајнац је у иностранству

Према његовим речима, око 25 % становника са територије општине Свилајнац ради у иностранству, што је око 7.000 људи.

– Уколико им се не забрани улазак у Србију, очекујемо да ће више хиљада да се врати својим кућама с обзиром да тамо тренутно немају никаквих обавеза, не раде школе, не иду на посао, све је затворено.

Највише житеља Свилајнца, према Милановићевим речима, долази из Француске, Немачке, Аустрије, али и из Италије где је стање најтеже.

– Оно што ми можемо је да апелујемо на те људе да поштују мере и самоизолацију и то радимо путем локалних медија. Полиција је та која спроводи надзор и која има начин да их санкционише. Они надзиру грађане одласком на кућне адресе људи. За сада нам је познато да је једна особа прекршила меру самоизолације и написана јој је кривична пријава.

Узнемиреност у Лебану

Ситуација је слична и у Лебану. Више мештана Лебана, који раде на северу Италије, стигло је прошле недеље у родно место, али не поштују законску обавезу самоизолације од најмање 14 дана, јављају читаоци ЈУГпресса.

Један пацијент смештен је на инфективно одељење лесковачке Опште болнице и чекају се резултати због сумње да је заражен корона вирусом.

Људи су узнемирени због оваквог неодговорног понашања. Замерају им да су у Италији морали нон-стоп да носе маске и буду у изолациљи, а да се по Лебану шетају иако нису провели неоходно време у самоизолацији.

Неки од њих су наводно ишли и у државне институције и седели по канцеларијама. Процењује се да је из овог дела Јабланичког округа четири до пет хиљада људи у Италији.

Појачана контрола у Пријепољу

Припадници полиције почели су да врше контроле свих грађана који су дошли у општину Пријепоље из иностранства. Према незваничним сазнањима, таквих је више десетина, пише РИНА. Полиција проверава да ли те особе поштују препоруке о самоизолацији.

Током преподнева контрола је вршена и у неколико угоститељских објеката у граду на Лиму.

Препорука Министарства спољних послова

Министарство спољних послова је на све расположиве начине дистрибуирало у иностранству препоруку Владе Републике Србије да држављани Републике Србије, који бораве у иностранству, до даљег одложе сва путовања у Републику Србију која нису неопходна.

Размислите добро, драконске казне у случају да прекршите самоизолацију
Премијерка Србије је вечерас навела да се спремају три места за карантин за оне који прекрше самоизолацију, у Пожаревцу, Вршцу и Пироту.

По члану 258 закона, казна од једне до осам година затвора ако особа у самоизолацији зарази неког. Казна затвора је већа ако заражена особа премине, у том случају онај ко није поштовао самоизолацију може да добије од две до 12 година затвора.