Прочитај ми чланак

Хапшења у ЕПС-у пропаганда и стварање димне завесе…

0

Полиција је по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду ухапсила Милорада Грчића због сумње да је у време док је био в.д. директора ЈП ЕПС са сарадницима оштетио то јавно предузеће. Заједно са Грчићем и 13 сарадника ухапшен је и контроверзни бизнисмен Александар Папић.

Након хапшења огласио се и главни јавни тужилац ВЈТ у Београду Ненад Стефановић.

„Против ових лица биће спроведена истрага због постојања основа сумње да су злоупотребили службени положај и овлашћења у вези са јавним набавкама за ЕПС и то предузеће оштетили за више од милион евра, за који износ су прибавили против правну имовинску корист“, навео је Стефановић на конференцији у Палати правде и додао да је ово тек почетак најављене акције на сузбијању корупције, као и да у наредним данима очекује још реализација.

А борбу против корупције је најавио нико други до председник Србије Александар Вучић, па је отишао и корак даље и преко медија рекао да ће ове недеље уследити хапшења, што се и догодило.

Саговорници Данаса су сагласни у томе да председник Србије нема никаква уставна овлашћења да најављује хапшења, као и да нема права да зна детаље истрага које су у надлежности тужилаштва.

Његову изјаву да ће тужиоцима бити „одрешене руке“ тумаче као недопустиву и индикатор да тужилаштва не раде самостално, а данашње хапшење посматрају као дневнополитичку пропаганду и обрачун са потрошеним кадровима, који ће послужити као доказ да се држава заиста обрачунава са корупцијом.

Пауновић: Дело извршено 2019. године, а пријава стоји у фиоци од 2022. године

Тужитељка Јасмина Пауновић која је радила у посебном одељењу за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду и која је премештена из тог одељења управо због рада на једном предмету везаном за корупцију у ЕПС-у, за Данас каже да самим најављивањем овог хапшења власт хоће да каже да се бори против корупције.

„Међутим, корупција увек делује системски и иде у два смера, од врха ка доле и обрнуто. Али сам врх власти поставља политичке кадрове на јавне функције, који су на сваки миг власти спремни да одраде неке незаконите и корупционашке послове. Да није било тог мига власти, не би било ни ових данашњих хапшења“, каже Пауновић.

Она је изразила сумњу у намере да се власт одлучила за суштинску борбу против корупције, већ да је то последица притиска који врше студенти и грађани на улицама.

„Зашто баш сада? Ако се сумирају дешавања, незадовољство у народу, два месеца студентске блокаде, добија се одговор на ово питање. Јер како другачије објаснити чињеницу да је ово дело, за које се терете ухапшени извршено још 2019. године, а пријава поднета 2022. године. Шта се више од пет година радило поводом тога? При том, знајући све ово, власт поставља Грчића за председника општине 2024. године, а сада га хапси“, наводи Пауновић.

Пауновић је прокоментарисала и најаву председника Вучића о овом и наредним хапшењима.

„Не може нико, а најмање председник, коме је надлежност дефинисана у 7 тачака Устава да наређује, даје информације и доноси мишљење какве би одлуке требало да буду и ко ће да се хапси и процесуира. Још горе је рећи да су тужилаштву одрешене руке, што говори да су до сада тужилаштву руке биле везано, а тужилаштво би требало да је независно од извршне власти, што из ове изјаве видимо да није тачно“, каже тужитељка.

Она се осврнула и на случај надстрешнице, за коју тврди не постоји сликовитији пример корупције.

„Ово није задовољило захтеве студената. Они траже конкретну одговорност за надстрешницу. То је требало да ради Тужилаштво за организовани криминал. Предмет се сада разбио на три дела. Закон јасно каже када је ТОК надлежан. Када су умешани јавни функционери, јавне набавке преко 800 милиона динара и корист преко 200 милиона динара. Сви ови услови су испуњени од првог дана пада надстрешнице, а данас врховна тужитељка, након више од 100 дана пребацује предмет у ТОК. Ја сам од почетка говорила да је то предмет који треба да ради ТОК и због тога до сада имам десет дисциплинских пријава. Толико о суштинској борби против корупције“, закључује Јасмина Пауновић.

Вук Цвијић: Стварање „димне завесе“

Новинар Радара Вук Цвијић каже за Данас да је данашња акција хапшења уствари стварање „димне завесе“ као и што се раније радило.

„Уосталом саму акцију је најавио председник акције, па је она самим тим пропаганда, а не борба против корупције. Видимо да су то ислужени кадрови. Неки су можда и склоњени са улице, јер ће бити безбеднији неко време на неком другом месту“, каже Цвијић.

Он се осврнуо и на хапшење Александара Папића.

„Нелогично је да Папића до сада нису саслушавали за случај службене белешке коју је написао инспектор Слободан Миленковић у којој се он спомиње као неко ко му је нудио 100.000 евра да заташка случај ‘Јовањица’. Ти наводи су управо у надлежности Посебног одељења за сузбијање корупције, по чијем налогу је сада ухапшен. Уместо тога, та службена белешка је проглашена службеном тајном и тужилаштво се њоме није ни бавило“, указује новинар Радара.

Цвијић каже да се сада види неозбиљност, ако се осврнемо на то да су управо тужитељке Бојане Савовић и Јасмине Пауновић смењене када су радиле на случају корупције у ЕПС-у.

„То нам говори да нема суштинске борбе против корупције и да ће ово бити замагљивање очију јавности. Уосталом, постоји узбуњивач са именом и презименом, о чему је Радар писао, који је изнео неке податке да се у котлове поново ложи блато, што ЕПС није демантовао, тако да принцип рада ове власти, која смрди на корупцију, није промењен баш у том истом ЕПС-у“, сматра Вук Цвијић.

Шабић: Најављивање хапшења од стране председника је штетно – није надлежан

Адвокат Родољуб Шабић, осврћући се на данашње хапшење Грчића и још неколико лица због корупције у ЕПС-у, за Данас каже да то што је председник републике најављивао било каква хапшења је лоше и штетно. Пре свега јер се председник, према Шабићевим речима, још једном упушта у ствари за које је и по Уставу и по Законику о кривичном поступку апсолутно ненадлежан.

„Најава спектакуларних резултата у невероватно кратком року говори да је реч о потезима који се вуку у дневнополитичке сврхе. Наиме свако ко је иоле упознат са ресурсима тужилаштва и законом предвиђеним условима за ток кривичног поступка, зна да је праве резултате немогуће очекивати ‘до краја марта’. Највише што се до тада може имати су ‘пикантне’ вести о спектакуларним хапшењима највероватније само другоразредних ликова из ‘естаблишмента’ која ће таблоиди представљати као крупне резултате, а чији ефекат је заправо крајње неизвестан“, каже Шабић.

Он сматра да је оваква најава хапшења од стране председника, компромитујућа за тужилаштво, јер указује да је реч о догађајима за које се одавно знало, али тужилаштво није хтело или није смело да ради свој посао.

„У том контексту реченица ‘тужиоцима ће руке бити одвезане’, коју је изговорио Вучић је посебно индикативна, јер неизбежно имплицира закључак да су тужиоцима руке биле завезане, односно да их извршна власт по свом нахођењу може везивати и одвезивати.

Иако, сви знамо да је такав однос извршне власти и тужилаштва нажалост наша реалност, чак и за наше прилике, ретко се дешава да то представници извршне власти тако експлицитно кажу“, наводи Родољуб Шабић.

И Шабић се као и Вук Цвијић дотакао смене тужитељки Бојане Савовић и Јасмине Пауновић.

Он наводи да се бар по оном што је до сад објављено не би могло рећи да је реч о случају који је био повод за смене тужитељки Савовић и Пауновић.

„Међутим, у њиховом случају био је предмет ‘Баувезен’ и сумњиво пословање те фирме са ЕПС. То је случај у ком се говорило о више послова и вишеструко већој вредности него што је овај о ком сада говоримо и због којег су уследила хапшења“, каже Шабић.