Прочитај ми чланак

Хапшења на протестима: У затвор и без доказа о насиљу, пресуде експресне…

0

Током протеста који се одржавају у градовима широм Србије претходних шест дана до сада је ухапшено више од 150 особа, а кривично се гони њих десетак. Изречено је највише прекршајних пресуда за кршење јавног реда и мира и то у скраћеном поступку, који подразумева да су након затворског задржавања врло брзо извођени пред прекршајног судију и то без адвоката. Најчешће су, како се тврди, осуђивани, на основу изјава полицајаца који су их приводили.

Случај хапшења др Владимира Ментуса, члана Института друштвених наука, изазвао је највише реакција у јавности. Након хапшења у ноћи између 11. и 12. јула, он је осуђен на 30 дана затвора по прекршајној пријави, како каже његова колегиница, без присуства адвоката.

„Види се на снимку да је он сасвим сам на степеницама, да телефонира и да је кренуо кући и да се полицајац у цивилу, дакле цивилно лице, а ја претпостављам да је полицајац трчи за њим, а то већ излази из кадра, да га улови. Није га чак ни привео ни на степеницама. И онда у другом снимку видите како га двојица полицајаца у цивилу уводе у дом Народне скупштине“, наводи проф. др Смиљка Томановић.

На хапшење Ментуса, на седници Кризног штаба, осврнула се и председница Владе, одговарајући на новинарско питање.

„Ја сам се распитала код Министарства унутрашњих послова. Др Владимир Ментус је приведен као део групе која је ометала рад полиције. Он је наведен као особа која је вређала полицајце, који су штитили ред и закон током протеста и све ово остало је одлука суда. Ја, као извршна власт, не могу да се мешам у одлуку суда, па ни да је коментаришем и свакако не могу да утичем на њу“, навела је премијерка Ана Брнабић.

Исте ноћи ухапшен је и Игор Шљапић, студент Електротехничког факултета у Београду. Његова другарица сведочи да је те ноћи мирно протестовао носећи транспаренте, али да му је ипак одређена затворска казна од 30 дана.

„Он је ухапшен око пола 10, 10х у суботу увече. Одмах је сутрадан у 9 ујутро осуђен, без икакве могућности да добије адвоката, није му чак било дозвољено ни да плати или тако нешто. Ништа му од тога није било понуђено, није чак могао ни да прочита пресуду до краја“, тврди Милица Медић.

Хапшења током протеста нису заобишла ни Нови Сад. Једна од ухапшених пуштена је на слободу без оптужби, али како каже то није био случај са свима који нису починили дела која им се стављају на терет.

„У станици када сам ја дошла нас је било преко 50, одвезли су прву групу и остало је мислим 35. Ја сам узела адвоката, нисам хтела тамо да идем без адвоката. Мени су лично одбили све оптужбе, ја нисам платила ниједну казну, али многи момци који су били са мном јесу, иако нису починили то за шта им се судило“, наводи Катарина Прентић.

Особе које су на протестима задобиле физичке повреде или су приведене и ухапшене без основа, правну помоћ су потражиле и од Иницијативе за економска и социјална права А11. У тој организацији кажу да је међу ухапшенима највише оних који су прекршајно гоњени за кршење јавног реда и мира, а мање оних који су кривично гоњени.

„Неколико клинаца са којима ради иницијатива А11, управо укључује такве људе који су лишени слободе негде на улицама Београда брез икаквог основа, пред сам крај протеста, када су се те групе већ практично разбиле. И када су полицијски службеници кренули да иду и по Ташмајданском парку и по Тргу Републике где су практично те мање групе људи или појединце затекли и неосновано лишавали слободе без иједног доказа да су вршили било какво насиље“, каже Никола Ковачевић из А11.

Према незваничним подацима, од почетка одржавања протеста до данас ухапшено је више од 150 особа и десетак је кривично гоњено.