Прочитај ми чланак

Хаос на Копаонику, надлежни „перу руке“ од одговорности

0

Најлепшу и најскупљу српску планину Копаоник ове сезоне "красе" угоститељске цене и док оне вртоглаво расту, остало све пуца. Тако је било проблема са водоснабдевањем, један дан сат времена Копаоник је био без струје, а ни жичара Панчићев врх није у функцији недељу дана. Све се то дешава у јеку зимске сезоне, а последње две године Копаоник је препун туриста и бележи дневну посету у просеку од најмање 30.000 људи. Гости нервозни, незадовољни условима и услугом, за све се криви општина Рашка, у чијој надлежности је Копаоник. У овој локалној самоуправи кажу да проблема нема, барем што се њих тиче, и да је све у савршеном реду.

– За пренос електричне енергије задужено је Акционарско друштво „Електромрежа Србије“. Према нашим сазнањима, од почетка сезоне није било прекида у напајању Копаоника електричном енергијом. Једини проблем десио се у уторак, 25. јануара, када је забележен пад напона у електромежи. Тога дана и то у кратком временском интервалу, ЕМС су имале проблем са косовским дистрибутивним оператором, па је дошло до пада напона у мрежи на подручју Рашке и Новог Пазара са 110кВ на 86кВ. У таквим ситуацијама активира се поднапонаска заштита, што је довело до краћег прекида у раду система жичара на Копаонику – наводе у кабинету председника општине Рашка, те су нас упутили на предузеће „Електромрежа Србије“.

За жичару опет нису они криви, како тврде, већ Јавно предузеће „Скијалишта Србије“ и да се њима обратимо.

У општини Рашка негирају и проблеме са канализацијом, тврде да је вода исправна, али признају да је било несташица исте, те да је то због високих температура крајем прошле године које су довеле до отапања снега и великог замућења воде, тако да фабрика воде на Копаонику није могла да преради и испоручи довољну количину здраве пијаће воде. Наглашавају да је вода потпуно исправна.

Те „хаварије“ које су обележиле ову скијалишну сезону на Копаонику може бити имају везе са пребукираношћу смештајних капацитета и огромним интересовањем грађана за скијање на Копаонику. У циљу да се обере што више „кајмака“ и искористи природна лепота, свакога дана ничу нови апартмани, хотели. Дозволе издаје општина Рашка, те су за последње четири године издате 210 дозволе за градњу у викенд насељима на Копаонику, што је 70 одсто укупно издатих дозвола за читаву територију коју покрива Рашка. Није на одмет поменути да ту не спада сам центар Копаоника. односно Суво Рудиште и Бачиште.

– Они су у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Такође ово Министарство одређује и грађевинско подручје према ППППН НП Копаоник, на основу чега ми израђујемо планове генералне и детаљне регулације који се усвајају и код њих – наводе у писаном одговору нашој редакцији из кабинета председника општине Рашка.

Дакле, сем за цене, за све остало што се Копаоника тиче, питају се надлежна министарства, односно исти они које гледамо већ десет година и који су у овој земљи људима блиским СНС омогућили да се шире и тамо где би требало да се чува природа, као што је Национални парк Копаоник. И то је довело до пуцања инфраструктурних елемената, јер су они грађени за много мање објеката и посета.