Прочитај ми чланак

ГРЧКА У „ЗАТВОРУ“: Да ли ћемо моћи на летовање? ЗАБРАНА УЛАСКА је поново продужена

0

Питање које мучи све грађане Србије који брину где ће и како ове године на летовање.

Грчка, у којој и данас важе стриктна ограничавајућа правила за живот, поново је продужила забрану доласка ваздушним, копненим и морским путем путницима из околних земаља, а то правило важи и за путнике из Србије.

Претходно је Грчка пооштрила мере на граничним прелазима Евзони и Какавији на северу земље, према Северној Македонији. Туристима, практично у Грчку, није дозвољено да уђу, и то могу једино преко прелаза са Бугарском Промачонас уз негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата.

И то су негде информације које баш и не дају толико разлога за оптимизам када говоримо о летовању у Грчкој. Оптимизам је још мањи за оне који би у Грчку у предсезони, а имајући у виду како се доле тренутно живи и колико су строге мере и за тамошње житеље.

Живот у Грчкој просто не функционише. Од новембра прошле године раде само прехрамбене продавнице (месаре, пекаре, пиљаре), супермаркети, минимаркети, апотеке, бензинске пумпе, брза храна „за понети“ и достава. Све друго је затворено.

У Грчкој се тренутно може изаћи напоље само уз слање СМС-а, са „чувених 6 кодова“ – за лекара, супермаркет, банку, помоћ некоме коме је хитно неопходна, рекреацију и шетњу љубимца. То су једини оправдани разлози за које се добија дозвола, и то са временским ограничењем од два сата. У супротном иде казна од 300 евра.

– Прошле недеље је уведено и додатно ограничење – не можеш да одеш ни у супермаркет ни у шетњу даље од два километра од кућне адресе, а уведен је и полицијски час од 19х до 5 ујутру. Изузеци су Солун и Атина, пошто су огромни градови, и овде радним даним полицијски час почиње од 21х – испричала је Ивана Станојевић, која дуги низ година живи и ради у Солуну, а која је и администратор Фејсбук странице „Live from Greece“.

Када ће границе бити отворене и даље је само питање. У преговорима између Србије и Грчке помињало се неколико предлога, од тога да би важан за улазак могао да буде сертификат о вакцинацији, до тога да би они који нису примили вакцину такође моћи да уђу у Грчку, али би у том случају морали да ураде брзи антигенски тест на граници. Тест би коштао 10 евра.

Ипак, и све је даље на нивоу размењивања информација, без прецизно дефинисаних услова под којима ће српски грађани ове летње сезоне моћи да путују.

Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YУТА), каже да су разговори са Грцима у току, да се размењују мејлови и да се тренутно ради на усаглашавању протокола и обједињавању услова за улазак грађана обе земље.

– Усаглашава се и сертификат о вакцинацији, а тражи се и алтернатива, односно услови путовања за оне који нису вакцинисани. Требало би да буде дозвољена још нека врста тестова на лицу места, осим ПЦР, јер су антигенски тестови, на пример, јефтинији, а Грцима су се показали као ефикасни – каже Сеничић.

Грчки министар туризма Харис Теохарис на састанку министара ЕУ истакао је значај сертификата о вакцинацији као „кључне тачке“ за што брже покретање туризма.

Он је навео да би овакав документ био „најбржи пут за повратак слободе кретања туриста, како из земаља ЕУ, тако и из других држава“. Такође је напоменуо да вакцинација ни у ком случају неће бити обавезан услов за путовање и подсетио да сертификат неће ни на који начин угрожавати личне податке путника.