Прочитај ми чланак

Голија: Настава на Универзитету у природи

0

Београдском универзитету су уступљена четири објекта на Голији, једином резервату биосфере под заштитом Унеска у Србији

Универзитет у Београду, у сарадњи са општином Ивањица, покренуо је пројекат „Универзитет у природи“, на иницијативу универзитетског омбудсмана, професора Бранка Ракића. Идеја је да у делу Ивањице, који је остао без младих људи а у коме има неколико празних школских објеката, пристигне нови живот.

Београдском универзитету су за ту намену уступљена четири објекта на Голији, једином резервату биосфере под заштитом Унеска у Србији.

Наставу на Универзитету у природи могли да изводе Биолошки, Географски, Шумарски, али и други факултети, док би Спортисти би могли и да се опробају у нордијском скијању. У ту сврху реновираће се четири напуштене основне школе.

Председник Општине Ивањица Миломир Зорић каже да је један део објеката руиниран, али не толико да то не може да се реши. Зорић наводи да ће и Горани, заједно са Универзитетом у природи, користити један објекат у Гледици.

„Сарадња са Универзитетом у Београду продужила би век постојања ове школе, то би било седиште културног и образовног живота места Гледице, а самим тим и општине Ивањица“, сматра директор основне школе у Братљеву Видосав Коларевић, преноси РТС.

Архитектонски факултет направиће пројекат како би се постојеће школске зграде прилагодиле тој намени. Сви факултети и институти који чине Универзитет у Београду, могу сами да осмисле на који начин ће да користе објекте.

Професор Бранко Ракић, омбудсман Универзитета у Београду, као пример, наводи да би припреме за такмичење у беседништву могла би да се одржавају на Голији. Сматра да би и деца из школа из околних села тамо могла нешто да науче.

„Може и настава тамо да се изводи, могу да се праве интензивни курсеви, можемо да доведемо професоре из иностранства и да смислимо неке тренинге и за професоре и за студенте. У неком ширем контексту и сарадња са привредом, да покушамо да помогнемо локалној самоуправи“, каже професор Бранко Ковачевић, председник Савета Универзитета у природи.

Пројекат су подржали и представништво ОЕБС-а у Београду и Национална комисија за Унеско. Универзитет у природи би требало да почне да ради наредног пролећа.

 

(Моба)