Прочитај ми чланак

Генекс кула продата незаконито? Скупштина поверилаца тражи поништење лицитације

0

Скупштина поверилаца Компаније "Генералеxпорт" ДП Београд - у стечају поднела је Привредном суду одлуку Скупштине поверилаца те компаније да се поништи јавно надметање стечајног дужника одржано 6. фебруара, односно, да се поништи лицитација на којој је Александар Кајмаковић купио близу 15.000 квадратних метара Генекс куле за 2,4 милијарде динара, или 20 милиона евра.

У допису Привредном суду наведени су и разлози на основу којих Скупштина поверилаца тражи поништење лицитације.

Главни је да „Одбор поверилаца формиран 2016. године у том саставу не постоји, а да садашњи није функционалан, да није формиран у складу са законом и да није дао сагласност за продају покретне и непокретне имовине стечајног дужника Компаније Генералеxпорт ДП Београд – у стечају, па је самим тим јавно надметање незаконито и због свега горе наведеног јавно надметање смо поништили“, пише ВРЕМЕ.

На састанку Скупштине поверилаца 10. фебруара изабрана су два члана Одбора поверилаца. Један од њих, Божидар Ставрић, иначе председник Скупштине станара Генекс куле, каже за портал „Времена“ да су „пред камерама и свима који су били присутни на лицитацији, обавестили Дејана Рњића председника комисије за јавно надметање за продају Генекс куле да Одбор поверилаца не постоји, значи да је лицитација незаконита“.

Законом је одређено да Одбор поверилаца даје мишљење о начину уновчања имовине и о разним другим важним одлукама у току стечајног поступка. Не постоји никакав доказ да је Одбор имао састанак поводом Генекса. Међутим, лицитација је ипак одржана. Ми сад тражимо од Привредног суда да реагује – каже Ставрић.

Привредни суд је обавештен и о одлуци Скупштине поверилаца да се „затражи иновирана понуда проценитељ Беоконекса због промењених тржишних цена некретнина“, о отвореном писму председнику Републике Србије, и о протесту „због свих незаконитих дешавања која су пратила покушај продаје покретне и непокретне имовине Компаније Генералеxпорт“ 5. марта на мосту Газела.

На лицитацији је учествовало седам купаца. Ставрић и даље мисли да се надметање није одвијало онако како је замишљено, односно да је почетна цена од 834,6 милиона динара неочекивано подигнута до 2,4 милијарде динара.

Каже да су „цену дизали Звонко Гобељић и фирма Самерс“.

„Самерс је Друштво за грађевинарство, трговину и пружање услуга из Београда основано маја прошле године, па је некако необично да су за осам месеци успели да зараде 20 милиона евра и плате Генекс“ – напомиње Ставрић.

Звонко Гобељић, према информацијама из медија, 2019. године је купио Индустрију мотора Раковица (ИМР), а пре тога и фабрику ИМТ у Бољевцу, као и компанију „Вода Врњци“. Власник је и компаније Екстра – Пет из Београда и директор фирме Велкан Традинг Лимитед регистроване на Кипру. Као купац ИМР- а се појавио конзорцијум Гобељкићеве две фирме – Институт за изградњу града и акционарско друштво Хемпро из Београда.

„Ми сад чекамо 8, март кад истиче рок у коме би држава требало да се огласи да ли хоће да искористи право прече куповине и од Кајмаковића откупи 15.000 квадратних метара Генекс куле“ – каже Ставрић, напомиње да „о томе за сад немамо никакве информације али се надамо“.