Прочитај ми чланак

ГЕЈ ПАРАДА преча од Сретења

0

homoseksualci--reuters_f

Српска дијаспора у Француској једина је на Сретење спасавала образ матице пред светом, свечаним пријемом поводом Дана државности на којем је амбасадор Рајко Ристић, захваљујући донацијама предузећа чији су власници Срби, угостио 700 званица у париској резиденцији.

Сигурно је могло да се уштеди на нечему другом а не на прослави Дана државности, која би била одлична прилика за промоцију Србије.

Српско расејање листом поздравља овај „сусрет Србије и света“, истичући да српске власти не треба да штеде на прослави националног празника у ДКП-има јер је то одлична прилика за промоцију Србије.

Србија мимо света

Власник грађевинске фирме Драган Јаковљевић, председник СКД Извор из Париза, сматра да не треба штедети тамо где има користи, а важност ове прославе види у представљању угледа земље страним званичницима.
– Нисам за расипања, али треба организовати овакав скуп због повезивања земаља, и то практикују све земље света, па не видим разлог да једино Србија штеди на нечему што доноси корист – каже Јаковљевић.

Чедомир Красић, директор Завода за запошљавање из Варена у Француској, на последњим изборима кандидат за председника Општине, против је штедње у нечему што за домовину може да буде од непроцењиве вредности.

– У такве прилике треба улагати, јер доносе много Србији и важне су за њен углед. На пријем у Паризу дошли су многи привредници и приватници са жељом да успоставе корисне контакте. Издвојио бих председника регије Шампањ-Арден који има намеру да развије бизнис у Србији.

У тим ситуацијама се преплиће дипломатски кор, званице разних профила и значаја и потенцијални улагачи у Србију. Држава може много да заради и никако не сме да се штеди – тумачи Красић како је то последње место за штедњу.

Глумица Тања Кецојевић која је у Ерблеу основала локалну позоришну сцену, овај догађај види као добродошао, јер је показао дарежљивост и гостопримство нашег народа. Истиче и да је на значају добио и због чињенице да је у корист Србије.

Зоран Јовановић из Солотурна у Швајцарској је за штедњу, јер је финансијска ситуација у Србији веома тешка и дијаспора то мора да разуме.

– Не желим да кажем да се могло уштедети на другом месту, али је можда и било могуће, јер је то за матицу и њене грађане, било у Србији или целој дијаспори, велики и важан дан – рекао Јаковљевић.

Миодраг Лукић из Нојенхофа у Швајцарској каже да се стиче утисак да српској Влади баш и није стало до Дана држвности.

– Мислим да је њима и њиховим менторима са запада важнија геј парада него Дан државности, иако та парада и те како кошта Србију и пореске обвезнике и била је много скупља него пријем који би наша дипломатско-конзуларна представништва потрошила за обележавања важног датума за Србију – навео је Лукић.

Он је поставио и иронично питање „како ћемо у ЕУ кад славимо датуме из прошлости који, да буде горе, падају на православни празник Сретење“ и дао одговор да би то могао бити мотив необележавања Дана државности.

У дипломатско-конзуларним представништвима Србије у Немачкој прослава је изостала, а учесници прошлогодишњег пријема у Генералном конзулату у Минхену Драган Урошевић из овог града и Петар Анђелић из Инголштата, сагласни су да је штета што се од обележавања важног датума одустало. Оправдање мерама штедње сматрају неубедљивим. Урошевић истиче и да је почињена велика грешка и да представља срамоту и бламажу.

– То је погрешно место за штедњу, јер су пријеми организовани за наше људе, Немце и друге дипломате и добар начин представљања земље. Било је тако годинама и није требало од тога одустати, без обзира на то што држава наводно нема пара. Зато има бројне скупоцене аутомобиле, вишак службеника, много се путује по свету, па сматрам да су то места где треба штедети, а не на изградњи угледа у свету – истиче Урошевић.

Штеде на промоцији државе

Петар Анђелић из Инголштата објашњава да је на прошлогодишњем пријему срео пуно људи из земље и иностранства.

– То не кошта превише, јер ни прошле године није било разбацивања јелом и пићем, већ скромно, док су некада су то било прави и велики пријеми. Лично јесам против разбацивања, али не за овакав облик штедње и сигуран сам да би, ако држава баш нема пара, наши људи радо помогли организацију пријема и покрили трошкове – каже Анђелић и примећује да се у Србији не штеди много.

Дијаспора гурнута у ћошак

Бивши шеф дипломатије СР Југославије Живадин Јовановић, указујући да је обележавање Дана државности део дипломатске праксе, истиче да је грешка државе што због штедње није било прославе у ДКП-има широм света.

– Обележавање није разметање, већ одговорно понашање државе и њених представника. Могло се без помпе, скромно прославити како доликује малој и сиромашној Србији, а простора за штедњу има на другим странама. Неке институције у Београду су чак организовале новогодишње коктеле, па се није смело дозволити да се дипломатија и дијаспора овако гурну у ћошак – оценио је Јовановић за „Вести“, додајући да ако представници Србије иду код других на пријеме, онда морају и да узврате.

(Вести он лајн; фото: Ројтерс)