Прочитај ми чланак

ГДЕ СУ ГРAНИЦЕ НОВИНAРСТВA? Да ли су српски медији постали угоститељски објекти

0

Учесници емисије "Дебата" у студио продукције "Центар" били су новинар и писац Марко Лопушина и новинар продукције "Балкан инфо" Марко Јеремић. Они су говорили на тему изазова савременог новинарства, садржају који пласирају електронски медији, границама и новинарској етици.

Марко Лопушина је критиковао садашње стање у медијима објашњавајући да су телевизије почеле да постоје због реклама а не због садржаја програма који емитују. Он је рекао да у Србији постоји 261 регистрована телевизија од чега већина репризира програм, приказује старе америчке филмове и пушта рекламне блокове. Лопушина каже да телевизије емитују програм какав захтевају они који дају новац да уређивачка политика не постори.

– Дошли смо у ситацију да наши медији данас функционишу као угоститељски објекти и сервирају само оно што је неко наручио, а да је образовање и култура нису приоритет. Приоритет су сензација и вест која треба сваког да уплаши и запрепасти … – објасно је он и додао да медији тако утичу на сопствено рушење.

Говорећи о националним телевизијама он је рекао да оне не емитују никакав српски програм већ само америчке филмове и серије препуне насиља.

– Када Aмериканци дођу овде са тенковима и заставама, људи ће мислити да је то неки филм јер то свакодневно гледају на ексранима – рекао је он.

Марко Јеремић је рекао да „Балкан инфо“ захваљујући слободи говора стиче поблику не само у Србији већ и у региону. Он је рекао да је интернет омогућио публици да може да остварује комуникацију са медијима и да сами утичу на питања која се постављају.

Лопушина замерио интернет медијима што кроз коментарисање дозвољавају увредљиве коментаре против својих саговорника, вређање и клеветање.

Јеремић је рекао да гледаоци често на сличан начин коментаришу и саме новинаре и водитеље али да он лично не гледа на то сувише драматично и да је то саставни део интернет новинарства. Марко Јеремић ипак сматра да је интернет омогућио свима да се баве интернетом, али да то може бити и злоупотребљено наводећи пример терористичке организација Исламска држава која путем интернета шири свој утица. Он је ипак рекао да верује да на крају и поред великог броја различитих медија, различитог квалитета и садржаја, испливају они најквалитетнији и који најбоље раде свој посао.

Лопушина је у емисији испричао да му је током каријере три пута озбиљно прећени смрћу, да му је Милорад Улемек Легија стављао пиштољ на слепоочницу, а да су му смрћу претили и Љубиша Буха Чуме и Жељко Ражнатовић Aркан.

Марко Јеремић каже да продукција „Балкан инфо“ често добијају поруке да треба да се пазе и да прекину да зову одређене госте кроз „савете“.

Лопушина је рекао да новинари морају да поштују госте и да критика мора да буде нормалана. Он је позвао све младе колеге да прочитају новинарски кодекс и закон о медијима да би знали где су границе новинарског посла.

Интервју, за медијску кућу „Центар”, (Зграда „Борбе”, Трг Николе Пашића 7, Београд) водио је гл. уредник српског медија „Србин.инфо”, Дејан Петар Златановић.

Ако вам се свиђају наше емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – https://www.facebook.com/centar.medijskakuca/?fref=ts.
и претплатите се на Јутјуб канал: kanal: https://www.youtube.com/channel/UCP8K-Blhp0osr3jBlxWzMLA