Прочитај ми чланак

ФРАНЦУСКИ ПУКОВНИК: „На Космету су САД водиле рат против Србије и руских интереса“

0
Фото: А. Чукић

Фото: А. Чукић

Француски пуковник Жак Огар један је од првих официра са Запада који је ушао на територију Србије, тачније на Косово и Метохију, после потписивања Кумановског споразума 1999. године и повлачења српске војске.

Оно што је за свега 12 дана, колико је као официр претходнице Кфора видео и доживео на Космету преточио је у књигу Европа је скончала у Приштини“.

Огар у разговору за Спутњик каже да је и пре доласка на Космет био свестан да се не ради о „хуманитарном рату“, већ о рату који су Сједињене Америчке Државе планирале против Србије, али и против европских и руских интереса у источној и јужној Европи.

Да ли Косово као „независна држава“ по вама може да преживи? Или мислите да Европу чека нови рат уколико пројекат „велике Албаније“ буде кренуо у реализацију?

– Косово није држава, и не може да постане држава. Може да постане део велике Албаније“ на основу политичке и етничке припадности, или да заувек остане у склопу своје матичне државе, а то је Србија.

Да ли су Срби и даље жртве на Космету?

– Наравно, једна од највећих последица рата из 1999. је да Срби и даље много пате на територији Косова и Метохије, које је и даље њихова територија! На пример, не могу да се помирим са чињеницом да је један храбри српски партиота као што је Оливер Ивановић сада у затвору, да — затвору! На Косову, у својој држави, без икаквог озбиљног основа, искључиво из политичких разлога!

Како гледате на нова хапшења Срба, као што је случај са Оливером Ивановићем, и на нове оптужнице које се подижу и против српских генерала који су бранили Србе на Космету? Да ли су амбасадори који су на Косову, укључујући и Вашег, с обзиром на блиску сарадњу са господином Ивановићем, требало да се огласе у случају његовог хапшења?

– Ова хапшења су нелегална. Разлози због којих су ове храбре српске патриоте у затвору су искључиво политички. Они немају никакве везе са правдом. Свако коме је стало до слободе и правде мора да тражи њихово ослобођење. Оливер Ивановић је добро познат страним званичницима на Косову, и актуелним, и бившим. Шта они чекају, зашто га не ослободе?

Да сте на месту власти у Србији, да ли бисте потписали Бриселски споразум? Да ли је то решење за проблем сецесије Косова?

-Ја нисам Србин, и нисам део српске власти која мора да се суочи са великим притиском. Али, наравно да нема никаквог разлога да се са било ким о Косову расправља ван Резолуције 1244 Уједињених нација, која је веома јасна: Косово и Метохија је интегрални део Републике Србије. Све друге декларације су нелегалне са међународног и објективног становишта.

Како видите могућност мира на Косову и Метохији?

– Сви фактори су и даље присутни за рат на Косову све док је ово место под контролом Србије, под контролом легалне Владе а неке имагинарне републике. Криминалци су сада на челу Косова и зато је мир немогућ. То је разлог због којег нема мира

Да ли је тачно да је ОВК блиско сарађивала са британским војницима? У једном тренутку Ви сте фактички спречили да Албанци, уз помоћ Британаца, пређу у северни део Митровице.

– Да, могу да потврдим да су чланови специјалних јединица НАТО-а, посебно британске националности, али и Американци и Немци, тесно сарађивали са ОВК. Лично сам видео чланове британских специјалних јединица, САС, како помажу терористима из ОВК и подржавају их.

Преко сећања о ономе што сте чинили и видели на Космету, коју сте поруку хтели да упутите својој, француској јавности? Да ли међу војницима који су били са Вама има још оних који су истину сазнали као и Ви — на лицу места?

– Порука коју покушавам да пошаљем западној јавности, а посебно француском народу, јесте да је НАТО демонизовао Србију и да је то био резултат огромног броја дезинформација у пропагандном рату који су против ње водили западни медији. Рат против Србије био је велика грешка Француске. На неки начин, била је то и издаја. Сматрам да је велики број француских војника, али и дипломата, попут рецимо амбасадора Габријела Келера, који је био „број два на Косову“ (заменик шефа мисије ОЕБС-а на Косову), био у истој ситуацији.

Због самоиницијативне одлуке да спасете манастир Девич, награђени сте оредном Светог Саве. Да ли бисте и данас поступили исто као тада?

– Да, наравно да бих. Поново бих поступио на исти начин као те 1999. године. И за Девич, и за било који други хришћански манастир.

(sputniknews)