Прочитај ми чланак

Фестивали најављују: Масовни протести ако не буде отварања

0

Изјава премијерке Ане Брнабић да ће „потпуно попуштање епидемиолошких мера бити тек када се дође до 60 одсто“ вакцинисаних пунолетних грађана, а не 50 одсто, како је претходно било најављено, и како је 14. маја усвојио Кризни штаб, изазвала је прави потрес у српској музичкој индустрији. Како Нова.рс сазнаје од извора из Удружења промотера и тикетинг агенција Србије (УПТАС), представници музичке индустрије сматрају да би још једно лето без концерата и фестивала засигурно довело до дефинитивног гашења српске музичке индустрије, и због тога су спремни на потпуну радикализацију у виду серије масовних протеста, на којима су присуство већ потврдили готово сви значајни организатори догађаја, бендови и ДЈ-еви из Србије, као и нека значајна регионална и светска имена.

„Широм света увелико се враћају концерти и фестивали, који броје и преко 50.000 људи дневно. САД, Кина, Белгија, Данска, Холандија, Израел, и многе друге земље припремају се за пуно фестивалско лето. И код нас се сваки викенд у клубовима, угоститељским објектима, утакмицама и другим местима скупљају стотине хиљада младих, без икаквих ограничења, и ако неко мисли да може да направи привид постојања рестриктивних мера тиме што ће поново забранити концерте и фестивале, који једини не раде већ 15 месеци, поручујемо да тако нешто овај пут неће проћи“, каже наш извор.

Како каже, ако неко покуша да иде тим путем, биће принуђени да фестивале одрже на улицама Београда, Новог Сада, Крагујевца, Ниша…

„Окупићемо десетине, а вероватно и стотине хиљада људи, имајући у виду број људи које иначе окупљају наши догађаји, као и то да ће практично сви важнији организатори догађаја, бендови и ДЈ-еви из земље и региона бити са нама, као и поједине светске звезде од којих смо добили подршку“, поручује наш извор.

Истиче да је у складу са договором с премијерком Аном Брнабић од пре месец дана, Кризном штабу послат захтев за одржавање Арсенал феста, који традиционално отвара српско фестивалско лето (24-26. јуна), и да је данас последњи дан када мора да се дâ дозвола за организовање, с обзиром на то да је до фестивала остало још само 10 дана.

„Не постоји ниједан разлог да буде супротно, поготово што ће, уз Сафе Евентс Сербиа безбедносни протокол који су представили водећи српски фестивали, ово окупљање, као и сва фестивалска која нам предстоје, бити далеко безбедније него било која друга у земљи“, наводи.

Појашњава да ће, према овом протоколу, на фестивале моћи да уђу само они који су вакцинисани, имају потврду да су прележали Kовид-19, који поседују негативан ПЦР или антигенски тест.

„Безбедносни протокол је креиран у складу с последњим научним истраживањима широм Европе. Резултати тих истраживања потврђују да је уз ограничења уласка на догађаје, ризик од ширења заразе готово непостојећи, неупоредив с јавним превозом, тржним центрима, и било којим другим местом окупљања где нема оваквих ограничења“, каже.

Наш саговорник из УПТАС-а подсећа да је Кризни штаб на седници одржаној 14. маја као датум отварања земље и допуштања манифестација одредио 21. јун, под условом да 50 одсто пунолетних грађана Србије буде вакцинисано. До достизања 50 одсто вакцинисаних пунолетних грађана остало је мање од један одсто, а епидемиолошка ситуација је драстично побољшана – у односу на 14. мај број новозаражених је опао за чак 80 одсто, истиче извор, и додаје да је новонастала манипулација недопустива.

„Све време смо веома конструктивни, 15 месеци позивамо нашу публику на поштовање свих мера, већ неко време спроводимо кампању за вакцинацију младих, радимо све што је у нашој моћи да их мотивишемо да се вакцинишу. И сада, када смо практично пред финишом, и на мање од један одсто до успеха, неко покушава да подигне лествицу за додатних 10 одсто, који не могу бити достигнути до јесени, а можда ни до краја године. То значи још једно лето без догађаја, а како поједини стручњаци најављују нове варијанте вируса за јесен, то практично значи и још једну целу годину без њих, што би довело до коначне и дефинитивне пропасти за овдашњу сцену. Музичка индустрија је једина у Србији којој је рад забрањен већ 15 месеци. То је потпуно неодрживо, и ако је једино решење да на улицама окупимо стотине хиљада наших посетилаца да бисмо се изборили за то да концерти и фестивали не постану ствар прошлости – то ћемо и учинити!“.