Прочитај ми чланак

Фејсбук забранио снимак: Комунална полицајка прва удара младића, а кад је обрнуто

0

Ретко ко није видео протеклих дана снимак на коме улична продавачица удара комуналну милицајку, али снимак који показује насилничко понашање комуналне полиције није стекао исту пажњу.

Видео материјал на коме припадница комуналне милиције, удара младића само зато што јој је поставио питање, да му одговори на који начин добија казну на кућну адресу проширио се на друштвеним мрежама брзином светлости, да би пар сати након тога из необјашњивих разлога био забрањен од стране Фејсбука.

Страница на којој је постављен снимак добила је поруку да је он уклоњен и да корисници Фејсбука више не могу да га виде. Наводи се да је снимак експлицитан и да представља силеџијско понашање.

Ипак правила Фејсбука дозвољавају снимке физичке конфронтације, када је њихов циљ да се њима подигне свест о насиљу и заштите жртве, што је управо случај у снимку напада комуналне милицајке, који позива да се она казни за насиље над грађанином.

Занимљиво је да прадходни снимак како једна друга милицајка прима ударац од стране уличне продавачице, није збрањен од стране администрације Фејсбука иако је далеко експлицитнији од напада на младића.

Протеклих дана бројни корисници друштвених мрежа жалили су се на цензуру Фејсбука и угрожавање елементарног људског права на слободу говора.

Масовна ограничења почела су забранама на основу нејасног појма „говора мржње“, проширила се на политички некоректност, а сада и на „увредљив садржај“ и насиље, које су такође тешки за дефинисање.

Након забрана Фејсбука, странице које су качиле материјал претрпе казне, и њихове објаве се мање виде у новостим корисника, како су нам рекли админситратори који су поставили снимак милицајке, уложили су жалбу Фејсбуку и чекају на одговор.

Док у западним земљама букти дебата о томе како треба заштити људско право на слободу говора на интернету, у Србији власт није предузела ништа поводом гушења одређених политичких група.