Прочитај ми чланак

ЕВО КАКО ОБИЈАЈУ: Пазите се кад крећете на одмор – празни станови на мети лопова

0

Зоран Ковачевић, начелник градског одељења за сузбијање имовинских деликата, каже за Курир да се током сезоне летњих одмора у главном граду обију четири стана дневно

Сезона годишњих одмора увелико је отпочела, а уколико планирате да путујете, обавезно се позабавите заштитом својих станова и друге имовине јер – лопови не иду на летовање!

Зоран Ковачевић, начелник београдског одељења за сузбијање имовинских деликата, саветује читаоце Курира како да на брз, једноставан и јефтин начин обезбеде своје домове док уживају на мору, планини или селу.

– Лопови ординирају током целе године, али су Београђани најугроженији током летњих месеци. Тада се у главном граду обију четири стана дневно – каже за Курир Зоран Ковачевић.

Проваљују кад нема никога

Према статистици београдске полиције, годишње се у просеку обије 1.400 станова.

– Стан мора бити обезбеђен, јер то заиста није скупо. Најважније је купити сигурносна врата с бравом коју је готово немогуће отворити, а таквих има на тржишту. Добра ствар је и видео-надзор с камером која чува снимак и која се може повезати с телефоном, као и аларми. Уколико путујете, можете оставити упаљено светло или замолити особу од поверења да скупља рачуне и обилази стан како би се стекао утисак да некога има ту. Људи који живе на нижим спратовима, иако можда није визуелно лепо, требало би да ставе решетке, јер ће то одвратити лопове – саветује Ковачевић.

Он напомиње да, иако београдска полиција има нешто више посла током летње сезоне, број крађа је током читаве године уједначен.

– Лопови су најактивнији пре подне, када је већина грађана на послу, али и када падне први мрак, јер тада неопажено улазе у објекте. Ретко се провале дешавају викендом и ноћу, јер су крадљивци свесни да ће се тада вероватно срести с власником – каже начелник и додаје да пре крађе лопови проверавају да ли у кући или стану има некога.

Осматрање

– Раније су звали на фиксни телефон, а сада гледају да ли предвече има светла у стану, враћају се и по неколико пута до зграде. У улазу гледају сандуче за пошту и ако уоче да у њему има много рачуна, то им је знак да власници вероватно нису ту. Неретко и само стану испред врата и ослушкују да ли има икаквих звукова унутра – објашњава Ковачевић неке од тактика обијача.
Наш саговорник каже да статистика показује да су у Београду најугроженије општине Врачар, Стари град и Савски венац.

– Та насеља су им примамљива, јер процењују да ту живе имућнији грађани. Зато је најбоље да грађани драгоцености и новац чувају у банкарским сефовима, а не у кући – каже саговорник Курира.

(Курир.рс/ Јелена Ивић/ Фото: Илустрација, Дадо Ђилас,Ј.И.)

Случај из праксе
Лопов обио зид

Ковачевић објашњава да код сигурносних брава које се тешко отварају лопов може ући у кућу само ако обије малтер око целих врата.

– Интересантно је да смо имали један такав случај. Кућа је била изолована, па је лопов имао неколико сати времена да обије цео зид око врата. Реч је била о кући у којој није било станара дуже време, али се такви случајеви дешавају једном у 20 година – истиче саговорник.

Провалници плашљиви
Беже на први шум

Лопови, према речима Зорана Ковачевића, нису насилни, а побегну чим чују први шум.
– Уколико им се догоди да чују неки звук, они одмах беже. Дешавало се да на месту крађе забораве алат, али и да пронађемо њихова документа или мобилне телефоне. Такође, било је случајева да уђу у кућу и покраду храну из замрзивача. С друге стране, дешавало се да дођу камионом и испразне комплетан стан – описује случајеве с којима се сусрео наш саговорник.

Начини заштите

x Сигурносне браве
x Видео-надзор
x Алармни системи
x Поуздани рођаци
x Сефови у банкама
x Решетке на прозорима