Прочитај ми чланак

Епидемиолог: Србија нема одговарајуће лекове и опрему за корона вирус

0

Не постоји разлог за панику, али постоји разлог за опрез, озбиљност и ефикасан рад свих, а посебно оних који су у „првој линији фронта“ која подразумева рано откривање, лечење и евентуални карантин оболелих од корона вируса, каже Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и универзитетски професор у пензији.

Говорећи о појави и ширењу корона вируса у Србији и изван ње Тиодоровић за Данас истиче да се „може рећи да је Србија спремна за овакву ситуацију, али да је друго питање колико је спремна“.

© AP Photo

Спремност Србије се заснива на томе да је имала искуства са епидемијама и пандемијама – вариоле вере, грипа, малих богиња, хеморалгичне грознице.

Сигуран је, каже, да ће колеге које су, рецимо, стациониране на аеродрому, моћи да препознају евентуални први случај оболевања од корона вируса.

– Србија не спада у врх светске медицине, изузев у појединим случајевима. У овој области ми имамо дефицит, поготову у одговарајућој опреми и лековима. Такву опрему имају углавном установе у Београду, док су многи делови земље без ње. Институт „Торлак“ је из Кине већ добио тестове за дијагностиковање корона вируса и спреман је да и сам уради тестове, али лекове који би, према досадашњим сазнањима, могли да се користе у лечењу корона вируса, а пре свега „интерферон“, ми немамо.

– „Торлак“ је, колико знам, некада производио „интерферон“ и ми би морали да га вратимо на „старе гране“. Морамо увек имати резерве лекова за такве ситуације, уместо да их набављамо тек када се појави проблем, каже он.

Он напомиње да се и у Србији могу појавити појединачни случајеви оболевања од корона вируса, и да оболели не морају бити само Кинези већ и наши грађани који су путовали у регионе захваћене вирусом или су имали контакте са зараженима.

Ситуацију компликује то што сада имамо респираторне инфекције и појаву грипа, код којих су први симптоми – кијање, кашљање и висока температура, слични као они код овог вируса.

Грађани, а посебно труднице, породиље, осетљива деца и хронични болесници, требало би да се превентивно штитите од корона вируса одржавањем личне хигијене, прањем руку, избегавањем гужви и коришћењем маски, што важи и у случају заштите од грипа.

Међутим, хируршке маске, које делимично штите од грипа, не помажу код корона вируса, за који су потребне респираторне маске, које имају заштитне филтере и приањају уз лице.

– Таквих маски нема у апотекама у Србији, а дефицитарне су и у Кини и у свету. Међутим, у нашим апотекама би морало да постоје резерве таквих маски, бар за оне који су најизложенији потенцијалном сусрету са овим и сличним вирусима. И то би требало да обезбеди држава, односно Министарство здравља и Републички фонд за здравствено осигурање – каже Тиодоровић.

Он додаје да је вирус изолован у више земаља и да очекује да ће се проблем углавном решити са постојећим лековима, а и да ће се „наћи још бољи“.

Према садашњим сазнањима, корона вирус има карактеристике хив вируса – који се мења приликом проласка кроз организам и због чега није пронађена противвакцина, али је ситуација у вези са њим ипак нешто лакша.

– Појава корона вируса се неће развити у пандемију, која мора да „захвати“ два континента да би била проглашена. Незахвално је мерити опасност од вируса, али по досадашњој статистици стопа умирања од корона вируса је значајно нижа него код САРС-а или новог МЕРС-а. Код САРСА-а је стопа умирања износила од 15 до 20 одсто, а код новог МЕРСА и више од 25 одсто. Стопа оболевања од корона вируса је око четири одсто, а стопа смртности мања од два одсто, каже Тиодоровић.

Према извештавању медија, нови облик корона вируса појавио се крајем децембра прошле године на кинеској пијаци у Вухану, где се продају дивље животиње. Кинески научници наводе да постоји више доказа да је нови корона вирус потекао од слепих мишева.

Укупан број смртних случајева порастао је на 425, а заражених на 20.438.

Ван Кине потврђено је да је најмање 180 особа заражено коронавирусом.

У Хонгконгу је данас потврђен први смртни случај од корона вируса. Човек (39) који је преминуо је био је тринаести потврђени случај у Хонгконгу, а други смртни случај ван Кине.

Корона вирусом је сада заражено више људи него вирусом САРС-а, када је 2003. године у више од 20 земаља оболело око 8.100 људи.

Не скривати информације од грађана

– Грађанима јасно треба саопштити каква је ситуација, ризици и како треба да се штите од корона вируса. Ниједна информација која је важна не сме бити сакривена од њих. Свака сакривена информација се враћа као бумеранг и има вишеструко штетне последице, каже Братислав Тиодоровић.

Мутација није изненађење

Тиодооровић указује да корона вирус изазива више од 50 одсто прехлада, а његова мутација за стручњаке – епидемиологе, инфектологе, имунологе, не представља изненађење. Према расположивим подацима, он је од вируса који изазива зоонозу, мутирао у интерхумани вирус, који се са здравствених радника пренео на остале грађане.