Прочитај ми чланак

Еколошка катастрофа у ПКБ: Фекалије се излиле у њиве

0

Феклане и отровне воде излиле су се у њиве индустријског насеља Падинска скела када је у среду пукла канализациона цева, а стручњаци упозоравају да је реч о еколошкој катастрофи коју већ четврти дан надлежни не решавају.

Како јавља репортерка Нова.рс индустријским насељем шири се несносан смрад, а одводни канали пуни су фекалија и отровних вода. Цев је пукла на потезу од главног колектора који поред фекланих вода прикупља и индустријски отпад компаније Имлек, чиме је ова еколошка катастрофа додатно погоршана.

Отрови су се излили у њиву компаније Ал Дахра, и разлили се 700 до 800 метара око цеви. Алармантно је то што прете да се рашире даље јер ПКБ Водовод од среде не санира овај квар. Зоран Јанковић, председник удружења ЕКО-Панчевачки рит, изашао је на терен по пријави грађана која му је стигла синоћ.

“Пукла је канализациона цев Падинске скеле, дела Товилишта, Ковилова, Фрикома, Имлека, ПКБ-а, Ал Дахре, на потезу код Прве српске шећеране Димитрије Туцовић. Феклане воде излиле су се на парцели од десетак хектара која је под кукурузом”, каже Јанковић.

Додаје да тај кукуруз вероватно иде у силажу и кравама за храну. “Краве дају млеко, које Ал Дахра испоручује Имлеку, а које потом завршава код грађана Србије.

Он објашњава да је ПКБ Водовод и канализација упознат са кваром од среде, али да не очекује да ће проблем бити решен пре следеће недеље.

“Довели су јуче неки мали багер да отклоне квар, међутим парцела и канал који се налази поред пута су пуни фекалних вода и потребна је озбиљна механизација како би се квар отклонио. Прво морају да исцрпе воду из канала, а потом да замене цев. Викенд је што значи да смо пет дана препуштени изливању фекалних отровних вода”, каже Јовановић.

Он упозорава да ће отрови доћи и до подземних вода, те да ће ови отрови због природног кружног прцеса завршити на нашим столовима.

Удружење ЕКО-Панчевачки рит припрема пријаву водопривредној инспекцији, као и инспекцији заштите животне средине како би убрзали санацију. Упитан да ли постоји дугорочно решење које би спречило изливање канализације у њиве Јанковић истиче да је неопходна изградња система прераде отпадних вода у овом индустријском насељу.

“Све фекалије и индустријски отпад сада се изливају директно у Дунав”, упозорава он.