"Еко стража припрема регистар тужилаца и судија који су злоупотребили своја права у вршењу службене дужности и то ћемо доставити Савету Европе, еколошким и организацијама за људска права, са захтевом да се према њима предузму санкције док они не буду процесуирани у оквиру транзиционе правде", изјавила је активисткиња Александра Булатовић.
Четворо активиста Еко страже приведено је у суботу готово синхронизовано у Београду, Чачку и Шапцу, док је активисткиња те организације Александра Булатовић приведена на информативни разговор у Управу криминалистичке полиције у Чачку.
“У телефонском разговору ми је речено да је повод објава на Фејсбук профилу Еко страже од 15. августа, којом еколошке организације позивају на блокаде широм Србије. Испоставило се да је тај разговор био у вези са прикупљањем информација које се односе на тешка кривична дела против уставног уређења и безбедности, на припремање тог дела, као и на позивање на рушење уставног уређења”, рекла је Булатовић.
Она је додала да јој је полиција постављала питања у вези са тим како Еко стража функционише, како еколошке организације делују, као сарађују, како се финансирају…
“Нарочито их је интересовало шта то значи блокада и какво је моје лично учешће у свему томе”, рекла је Булатовић.
Одговарајући на питање како се осећала када је схватила да се можда терети за рушење уставног поретка, она је рекла да због тога није била забринута јер зна да за тако нешто није крива, али да је имала осећање „да је жртва безумне репресије институција“.
“Нису ми дате инсинуације такве врсте. Нисам имала никакву забринтост у вези са тим…али сам имала осећање да сам жртва безумне репресије институција које више не штите интересе грађана која су гарантована Уставом, већ интересе једне стране компаније”, навела је Булатовић.
Додала је да она за сада није осумњичена ни за шта, али да се против осталих приведених активиста воде поступци по налогу Вишег тужилаштва у Београду и оценила да је привођење активиста Еко страже “флагрантно рушење тужилачких и судских овлашћења”.
“У том смислу важно је да јавност зна да ми правимо регистар поступајућих тужилаца и судија који су злоупотребили своја права у вршењу службене дужности и да планирамо да то доставимо Савету Европе, међународним еколошким организацијама, као и организација за заштиту људских права, са захтевом да се према тим лицима предузму санкције док они не буду процесуирани у оквиру транзиционе правде“, рекла је Булатовић.
Најавила је да ће Еко стража организовати протест 31. августа испред зграде РТС-а.
“Ми ћемо имати протест 31. августа у 19 ч испред зграде РТС-а. Овај протест припремамо ми, активисти, али и наше породице. Говорићемо о томе шта ми радимо, како се боримо за очување животне средине и какви смо ми то људи, како живимо, пошто је о то оно што је полицију занимало”.
Додала да је да је то како живе активисти Еко страже такође био аспект који је полицију занимао.
“Као да не могу да прибаве налог, па да утврде наше свакодневне активности. Форензичко рачуноводство постоји и у Србији, дакле, можемо имати објективну информацију о томе ко кога и како финансира. Стварно је депласирано да се о еколошким активистима говори на негативан, осуђујући начин”, навела је Булатовић.
Објаснила је да се активисти окупљају испред РТС-а због, како је навела “неадекватног извештавања” те куће о томе шта се дешава у еко активизму и са еко активистима.
“Један од наших захтева биће да нам се омогући да у програму уживо говоримо о томе. Ми инсистирамо и да се поступајући тужиоци и судије хитно извине активистима који су узнемиравани поступањем безбедносних институција”, нагласила је Булатовић и додала да се у екологији преплићу “сва питања људских права”.
“Протест 31. августа ће бити пре свега усмерен да одбрану људских права, да бисмо уопште могли да разговарамо о било којим еколошким питањима”, казала је Булатовић.