Прочитај ми чланак

Џордан Питерсон у Београду на лечењу: „Зависност од лекова је страшно искуство“

0

Контроверзни професор психологије Џордан Питерсон, аутор бестселера "12 правила за живот", налази се у Београду и у главном граду Србије провешће неколико наредних месеци.

„Стигли смо у Београд пре неколико дана. Тата је на лечењу у једној приватној клиници“, рекла је његова ћерка Михаила Питерсон за Недељник.

Мистерија о томе где и како је човек око којег се у медијима и на друштвеним мрежама ломе копља траје од фебруара. Тада је Михаила објавила да се професор са Универзитета Торонто налази се на необичном „детокс“ лечењу зависности од лекова у Русији.

„Морао је на хитно лечење у Русију, након неколико неуспешних покушаја да превазиђе опасну зависност од врло јаког лека против анксиозности. Морао је да проведе четири недеље на одељењу ургентног центра у врло тешком стању, али је уз помоћ изузетно компететних и храбрих лекара преживео. Неизвесност око његовог опоравка било је једно од најтежих и најстрашнијих искустава које смо имали“, рекла је тада Михаила Питерсон.

https://www.instagram.com/p/CBWVbmdAPiA/?utm_source=ig_web_copy_link

„Успео је да се опорави у Москви, па смо отишли на Флориду. Тамо нас је дочекала пандемија коронавируса, али смо тамо сазнали и за једну клинику у Београду“, прича Михаила за Недељник.

Породица Питерсон – ту је и Михаилин супруг Андреј – стигла је у Београд 8. јуна. Професор Питерсон је одмах кренуо на терапију. Осећа се добро и шета улицама Београда. Људи га чак препознају и поздрављају. У наредних десетак дана објавиће и видео-клип у којем ће испричати детаље свог доласка и лечења, али и даље планове.

„Веома смо задовољни првим резултатима терапије. Тата се осећа много боље. Ради се о иновативном, холистичком приступу који је помогао многима“, кажу Андреј и Михаила.

Аутор који је постао познат када се успротивио коришћењу родно неутралних заменица на факултету, позивајући се на слободу говора (а што је овековечено у серијалу „Професор против политичке коректности“ на Јутјубу), годинама је узимао лекове како би ублажио дуготрајну анксиозност после тешке аутоимуне реакције на храну.

Наводно је његова зависност почела пре годину дана, када су му доктори повећали дозе како би му помогли да се избори са стресом због његове супруге Тами, која се борила са раком бубрега.

Питерсонова ћерка каже да су га сви покушаји да се одвикне од лека довели до „неподношљиве анксиозности“. Он је имао јаке симптоме повлачења и асоцијалности, као и акатизију, тј. врло озбиљне невољне покрете, што је описала као „невероватни, бескрајни, незаустављиви немир који се граничи с паником.“

Након „скандала“ на Универзитету Торонто, Питерсон је постао борац за слободу или десничар, зависи ко га је оптуживао.

На факултету су организовани протести, а он је постао непријатељ родне, па и полне равноправности. Још горе је испало када је бранио Џејмса Дамора, отпуштеног радника Гугла, који је тврдио да постоје разлике у половима.

Михаила Питерсон каже да контроверзе и оптужбе не престају. И сама се суочава са њима: недавно је покренула свој подкаст, а доста онлајн мржње – или „тролова“, како она воли да каже – усмерене ка њеном оцу прелило се и на њу.