Прочитај ми чланак

Џихадисти на Косову (2): Џихадисти у Сирији

0

Далибор Јевтић, министар за заједнице и повратак у косовској влади мисли, на основу онога што се промовише као идеја исламске државе од стране радикалних исламиста, да је појава радикалног исламизма опасност за све оне које такву идеју не подржавају, а посебно за грађане других вероисповести.

kosmet-dzihadistiПолиција хапси Албанце осумњичене за тероризам 

Далибор Јевтић, министар за заједнице и повратак у косовској влади мисли, на основу онога што се промовише као идеја исламске државе од стране радикалних исламиста, да је појава радикалног исламизма опасност за све оне које такву идеју не подржавају, а посебно за грађане других вероисповести.

На питање да ли би Срби православци могли бити потенцијалне жртве напада радикалних исламиста, он каже да до сада није добио информацију која говори у прилог томе. 

Непознате мере

„Ако је оцена оних структура које се баве питањем безбедности таква да на Косову постоји опасност од радикалног исламизма, онда верујем у такву процену надлежних институција. О мерама нисам релевантан да говорим јер нисам упознат као министар које су све мере предузете, али оно што јесте потребно да се на превентиван начин спречи ширење ове појаве као опасност за читаво косовско друштво“ каже Јевтић. 

– Али, то не значи да таква опасност не постоји и зато надлежни морају учинити све да спрече да до таквог нечег дође.

Напади на Србе повратнике који су се у последње време дешавали нарочито у метохијском крају, како истиче, „били су напади на имовину повратника чији је главни мотив, према оцени Полиције Косова, био материјалне природе“.

– Нема информација о томе да је било ко од Срба нападнут услед појаве радикалног исламизма – истиче Јевтић.

Министар у Влади Косова каже да је прве информације у вези постојања радикалног исламизма и опасности од тероризма на Косову добио једино путем медија.

Сама чињеница, подвлачи он, да је на десетине младих са Косова отишло да ратује у Сирији и Ираку је забрињавајући. 

Изборна трка

Док су хапшења са осумњичених за тероризам на делу, на седници Владе Косова о томе није било речи.

– Влада Косова се није састајала често последње време, тек неколико пута, а услед избора које смо имали на Косову, ми нисмо били у прилици да на ову тему разговарамо на том нивоу. Постоји и Савет безбедности чији сам и ја члан, међутим ми нисмо имали састанак овог тела Владе Косова од расписивања избора – признаје Јевтић. 

– То говори да опасност постоји. Тачан број оних који су отишли није ми познат, али забрињавајуће је то што смо могли да сазнамо путем медија и видимо ужасне слике убистава почињених управо од стране неких грађана Косова који су отишли да се боре на позив џихадиста. Осим предузимања свих безбедоносних мера потребно је спречити ширење идеје исламског радикализма на свим нивоима косовског друштва. У том смислу све надлежне институције морају овде показати сву озбиљност како се не би суочили са оним што се дешава у Ираку и Сирији – каже Јевтић.

(Вести)