Прочитај ми чланак

Џихадисти на Косову (1): Ратници за Бога и паре

0

Свет је занемео. Призор када Лавдрим Мухаџери, 25-годишњи сунитски џихадиста из Качаника на Косову и Метохији, крвнички одсеца главу 19-годишњаку, „ухваћеном шпијуну“, и својим кољачким походом у Сирији хвали се на друштвеним мрежама, следила је крв у жилама.

al-kaida-rojters_fСве за паре: Борци Исламске државе

Мухаџери се тада медијима обратио као лидер албанских бораца припадника Исламске државе Ирака и Шама (ИСИС) и у своју одбрану казао: „Нисам учинио ништа ни мање ни више него што су учинили војници ОВК током рата“.

Пандорина кутија на сиромаштву погођеном Косову, где је више од 40 одсто незапослених, отворена је. О радикалном исламизма и врбовању младића за учешће у терористичким групама досад се само шушкало. Косовски политичари су углавном избегавали да говоре о томе, а новинари који би се осмелили да о тим стварима пишу добијали би претње смрћу. 

Грађанин ислама

Окидач за највећу акцију косовске полиције је био варварски чин џихадисте из Качаника. Косовски медији наводе де је пре учешћа у ратовима у Сирији и Ираку радио за амерички Кфор у бази Бондстил и за НАТО у Авганистану. Његови пријатељи изјавили су да се он повезао са екстремистима крајем 2012, најпре у локалном удружењу „Принцип“, од кога је касније настало удружење „Муслимански подмладак – Качаник“ и у којем Мухаџери има положај емира, вође војног крила организације. Сиријским муџахединима Мухаџери прикључио се 2012. одакле се вратио годину дана касније, да би до половине Рамазана 2013. боравио на Косову одакле се поново прикључио борцима у Сирији. Он је заједно са осталим терористима пре месец дана јавно исцепао косовски пасош, као и пасош Албаније уз образложење да су „муслимани јединствени и да им не требају државни пасоши јер припадају исламској држави“. 

Имам шесторо деце, борио сам се на Косову а моја земља ми није обезбедила ни посао нити било какве приходе. Зато сам одлучио да идем у Сирију мало због Бога а мало због пара – пренели су медији сведочење једног од добровољаца који се упутио на сиријски фронт.

Од почетка рата у Сирији и Ираку убијено је 40 Албанаца. У недавном ваздушном нападу на Ирак страдало је 11 бораца ИСИС-а, међу којима је шест са Косова. Извештаји западних обавештајних служби указују да се у те две ратом захваћене државе бори око 200 косовских Албанаца.

Косовска полиција је недавно ухапсила више од 50 особа осумњичених за тероризам. У првој, највећој акцији икада, слободе је лишено 40 екстремиста, од којих су већина учествовала је на сиријском и ирачком ратишту у редовима терористичких организација Ал-Нустра и ИСИС. Ухапшене особе из Приштине, Пећи, Гњилана, Урошевца, Призрена и Косовске Митровице полиција је пратила две године. У среду је ухапшено још 15 осумњичених за кривична дела против уставног поретка и безбедности Косова, међу којима су политичар Фуад Рамићи и имам Велике џамије у Приштини Шефћет Краснићи.

„Вести“ отварају питање представљају ли радикални исламисти опасност за српску заједницу на Косову. Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић недавно је оценио да је ислам на Косову засада умерен, али да би то могло да се промени:

– Утицај вехабија је снажан, а међународна заједница није довољно учинила да Косово заштити од саудијских фондација.

Дарко Трифуновић, предавач на београдском Факултету за безбедност, каже да је на Косову пре 20 година било незамисливо да видите неког вехабију. 

Приватне џамије

Донедавно је на Косову било четири тзв. молитвене куће, односно приватно унајмљене куће које су служиле за молитве. Према речима представника исламске заједнице, тамо су се окупљали представници радикалних група и њихове присталице. То је један од разлога због којих је косовска полиција пре неколико дана затворила једну од њих.

– Избијањем сукоба на подручју бивше Југославије Албанци долазе у контакт са верским фанатицима из Босне. Постојала је и подлога за то. За време Другог светског рата деловале су две екстремне дивизије СС Ханџар и Санџак дивизија. Прва на Косову и Метохији, друга у Санџаку. Обе дивизије су биле под командом Хајнриха Химлера. Из њих су се развиле две друге јединице: у Босни „Ел муџахедин“ бригада и на Косову „Абу Бакир Сидик „јединица чији су припадници најгори терористи света – каже Трифуновић.

За стручњаке у области безбедности, подвлачи он, лако је да провере како се терористичке организације развијају на одређеној територији.

– То је листа питања: јесу ли на тој територији присутне државе које су спонзори тероризма, има ли организација које су везане за такав тероризам, има ли таквих појединаца или невладиних организација, има ли назнака да је локално или увезено становништво ушло у процес радикализације. На Косову је све то присутно. Финансије им стижу посредством невладиних организација са седиштем у Саудијској Арабији, Катару, УАЕ – истиче Трифуновић.

Од окончања сукоба 1999. године на Косову је забележено деловање више исламских невладиних организација. Тако се 2000. године појавило Друштво за оживљавање исламског наслеђа која је 2002. стављена на листу терористичких организација. Организација има корене у Кувајту и више филијала у више десетина држава. Појавио се и Саудијски комитет здружене помоћи за Косово (већ у августу 1999. године), који је слао имаме у Саудијску Арабију да се уче арапском језику и шеријату. Наводно за прва два месеца рада на Косову потрошили су милион долара. 

Утеривање страха

– У предграђима великих градова се све више појављују вехабије и то постаје неке врста елитизма. Та група има своју идеологију, чланове и хијерархију. Први пут када један члан уради нешто, он својим деловањем обавезује друге. А онда се група шири јер утерује страх другима – каже Дарко Трифуновић.

Према најновим медијским извештајима, бројне невладине организације за које органи безбедности претпостављају да су маска за екстремистичке групе и данас функционишу на Косову. И само у последњих годину дана из Либије, Либана, Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије добиле су финансијску помоћ већу од 25 милиона евра. Дарко Трифуновић каже да такве организације лако функционишу пред очима Кфора и Еулекса, јер је за њих кључно само да дођу до оружја, а мотивацију већ имају.

Претпоставља се да ИСИС има око 10.000 војника, а преко 2.000 долази из Европе. Министар спољних послова Албаније Дитмир Бушати потврдио је да се у појединим крајевима Албаније обучавају људи за терористичке акције и за џихад у Сирији, али и на Косову.

Почетком месеца немачка полиција је на граници према Аустрији ухапсила је двојицу осумњичених салафиста, од којих је један пореклом са Косова. Против 24-годишњег мушкарца са Косова у Немачкој водио истражни поступак због агитације за џихад ратнике. Подаци надлежних сигурносних служби у Немачкој бележе раст салафиста. Године 2011. Било их је око 3.800, а прошле 4.500. Салафисти је назив који се најчешће данас користи и за вехабије.

(Вести)