Прочитај ми чланак

ДРЖАВА ИМА ПЛАН ПРОТИВ АЛКОСА: Пијанац неће моћи да стартује аутомобил!

0

Због учесталих несрећа на путевима држава размишља о увођењу “алколок” уређаја у возила како би се спречили пијани возачи да седају за волан.

alkoholicar vozi auto

Стручњаци сматрају да је таква мера добродошла као казна.

 “Aлколок” је уређај који не дозвољава возачу да стартује возило уколико је под дејством алкохола. Да би могао да покрене мотор, возач најпре мора да дуне у алкометар у оквиру овог апарата и у промилима докаже да није у припитом стању.

– Са бројем жртава које имамо сваке године на путевима нећемо сигурно као држава дозволити да то буде индивидуална одлука возача да ли ће сести у алкохолисаном стању за волан. У таквом смо стадијуму развоја да се мора прибећи и неким техничким ограничењима попут “алколока” – каже Саша Стојановић, помоћник министра за саобраћај.

Он каже за “Блиц” да се не ради о општој мери уграђивања уређаја за блокирање покретања возила услед алкохолисаности возача у сва возила, већ би то могло бити усмерено на ризичне возаче, односно поједине категорије возила. На основу студије изводљивости, како каже, одлучиваће се о конкретним корацима.

– Тешко је издвојити групу возила која би морала да има „алколок“. Ради се о уређају који кошта и сваку технолошку иновацију власници возила доживљавају као нови намет – објашњава Стојановић.

“Aлколок” се тренутно примењује у појединим земљама Северне Aмерике и Шведској где се овај уређај уграђује у возила особа које су већ добијале казне због вожње у алкохолисаном стању или изазивали саобраћајне несреће.

– Тешко да ће ови уређаји бити прихватљиви као општа мера, јер зашто би неко ко никада не вози када пије алкохол уопште куповао и уграђивао ову технику у своје возило. “Aлколок” је једино могућ као накнадна мера суда или казна за возача који је направио прекршај или изазвао удес. У том случају тај возач би за казну морао да купи и угради “алколок” – објашњава Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.

Директива Европске уније предвиђа уписивање кода 69 на возачку дозволу возачима који су добили ограничење да не могу управљати возилом без “алколок” уређаја.

“Aлколок” ефектна казна

Професор на Саобраћајном факултету Милан Вујанић сматра да би увођење “алколока” била ефикасна мера.

– Aко је неко добио забрану вожње због алкохола он ће морати свесно, рецимо, да пише молбу за уградњу таквог уређаја и потом све то лепо да плати. Само би прво требало да се “алколок” усвоји у закону и правилнику – каже Вујанић.