Прочитај ми чланак

ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ: Дринска дивизија- прилог историји српске војске

0

drinska-divizija

У Музеју Јадра у Лозници данас је отворена документарна изложба под називом „Дринска дивизија“, од настанка до 1918. године, на којој су представљене архивске фотографије и сачувана документа која сведоче о историјским догађајима у којима је учествовала та војна формација.

Градоначелник Лознице Видоје Петровић је посетио изложбу и том приликом рекао да је историја у прошлости забележила сурова дешавања на подручју тог града, нагласивши да, кад год је држава позивала свој народ, грађани Лознице су спремно стајали на бранику отаџбине.

Упркос тако бурној прошлости и великим страдањима на том подручју, Петровић је рекао да је тај крај често био заборављан, због чега сматра да је изложба значајна, како би се у сусрет стогодишњици Првог светског рата, на светлост дана изнеле историјске чињенице које на најбољи начин осликавају биће грађана Јадра и Подриња.

Изложбу су приредили историчари Музеја Јадра, Горан Вилић и Зоран Тошић, са циљем да се код младих људи који данас одрастају у мирнодопском времену, покрене сећање на Дринску дивизију и најбоље српске генерације које су браниле отаџбину од непријатеља.

Вилић је рекао да се идеја за изложбу са том тематиком појавила 2009. године, након издавања монографије посвећене Дринској дивизији, као једној од најелитнијих јединица у српској војсци, чији је поход трајао пуне 42 године.

Према његовим речима, та дивизија је учествовала у шест ратова, почев од Првог и Другог српско-турског рата, потом у Рату против Бугарске, Првом и Другом балканском рату, и на крају у Првом светском рату, где су кроз бројне борбе и битке пронели славу српске војске, дајући велики допринос при стварању модерне српске државе.

Историчар Тошић је рекао да је то документарно-историјска изложба, на којој су представљена 32 паноа, којима је објашњен пут настанка дивизије од 60-их година деведнаестог века до 1918. године.

Он је објаснио да је акценат стављен на животне приче о њеним командантима, као и приче о малим људима, који су својим личним судбинама, обележили судбину саме дивизије.

На изложби су, према речима Тошића, поред архивских фотографија и белешки, представљени и експонати ордења, оружја и оруђа, као и аутентична униформа коју су носили војници те дивизије.

Пензионисани генерал Милисав Секулић, аутор монографије „Дринска дивизија – прилог историји српске војске“ је изложбу отворио беседом о сећањима и догађајима које је као војник доживео 1994. године, боравећи са својим саборцима у Јадру.

Изложба је отворена данас и трајаће до половине јануара.

(Курир)