Прочитај ми чланак

Др Несторовић објаснио зашто се одустало од полицијског часа 24 сата

0

Др Несторовић је истакао да су још наредне две недеље критичне, док се од шесте неће очекивати толики интезитет

Пулмолог др Бранимир Несторовић, начелник Одељења за алергологију и пулмологију на Медицинском факултету Универзитета у Београду, открио је јавности због чега је кризни штаб одустао од једне од најоштријих мера – полицијског часа који ће трајати 24 сата.

Foto: Printscreen/ youtube

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић навео је вечерас да ће три нове мере ступити на снагу – биће забрањено окупљање више од двоје људи на истом месту, власници кућних љубимаца ће од суботе моћи да их шетају од 23х до један сат после поноћи, а од суботе у 13 сати до понедељка у 5 ујутру биће уведена потпуна забрана кретања.

– Одустали смо до 24- часовног полицијског часа, јер су данашњи резултати који нису били катастрофични. Ипак, процена је да би се за овај викенд, када се најављује лепо време, људи исто понашали као претходног и излазили напоље. Због тога ће им кретање бити ограничено. Ипак, струка је саветовала да се одустане од 24-часовног полицијског часа – рекао је др Несторовић гостујући на ТВ Пинк.

Он је додао да су још наредне две недеље критичне, док се од шесте неће очекивати толики интезитет.

– То је добра вест. Добра вест је да и сутра у 11 долази авион, пакет помоћи из Русије, са њиховим лекарима и респираторима. Знате да су већ у Италији и да дезинфикују њихове болнице и старачке домове. То је руска војска, која је најефикаснија у томе.

– Ово није почетак краја, већ крај почетка. Цео дан сви причају о Шведској која ништа није ограничила, а јутрос 150 умрлих у Шведској. Енглеска је јутрос имала 2.500 мртвих, а они касне две недеље за нама. Америка тек улази у трећу недељу. Али нема опуштања.

– Имамо добру криву. У већим земљама имате око 70.000 људи који се дневно инфицирају, код нас око 100. Видећемо како ће се то даље одвијати. Овај вирус је све изненадио потенцијалом да једну групу људи потпуно уништи. За 85 одсто људи он не носи никакву опасност, оног кога погоди, може да му остави велике последице – рекао је он.

Што се тиче спремности државе, он каже да је здрвствени ситем Србије добро опремљен.

– Још увек нисмо дошли до четвртине здравстених капацитета. Немачка, која се хвалила бројем респиратора, већ је дошла до 60 одсто искоришћености. У Италији већ важи правило катастрофичне медицине – они бирају пацијента који може да преживи.

– Седите кући још три или четири недеље. Толико би још требало да буде врло важна социјална дистанца – рекао је др Несторовић.