Прочитај ми чланак

Др Несторовић о борби са алергијом: „Бели лук, коприва и филтери за нос“

0

Пролећна алергија изазива проблеме са дисањем код многих, а цветање је у јеку, па полени још неко време неће престати да буду изазивач нелагоде коју тешко подносимо. Пулмолог Бранимир Несторовић нам је помогао да пребродимо сезону алергија откривши како да се решимо симптома или да их макар ублажимо.

Доктор Несторовић је за Б92.нет објаснио како је најбољи облик заштите од алергије имунотерапија, за коју је сада касно, али је добра опција за нередну сезону.


„Они који имају тешке тегобе, сад је касно, али за следећу годину, препоручљива је имунотерапија, хипосензибилизација. Ињекције се дају пре сезоне и три године узастопно смањујете ниво алергије. Крене се са терапијом месец дана пре цветања и три године узастопно се понови, па тако смањује ефекат алергије, а то смањење траје пар година, пет до десет година траје заштита“, појаснио је доктор Бранимир Несторовић.

Пошто су многи од нас пропустили тренутак за имунотерапију, најбоље што за себе можемо да урадимо јеате да узмемо лекове који ће ублажити симптоме. Међутим, лекови ипак нису једино могуће решење.

„Оно што је прво је да се попију лекови за алергију и постоји једно невероватно једноставно решење које нико не зна, а то су целулозни филтери за нос, они се стављају у нос кад излазимо напоље. Не сметају при дисању, дишеш нормално, али полени не пролазе у нос и они коштају 8–9 евра, могу да се поруче преко интернета. Код нас има чак и по 3.000 динара коштају. То је танка целулоза. Кад излазимо напоље, гурнемо их у нос, кад се вратимо, бацимо их, они су једнократни. Зову се назални поленски филтери“, каже пулмолог и додаје:

„Ако су баш тешки симптоми, онда треба користити неки од спрејева за нос, има разноразних.“

Када је највећа концентрација полена и како га избећи?

Оно што многи не знају јесте да проветравање игра кључну улогу у томе хоћете ли током целог дана осећати симптоме алергије или ћете, пак, успети да их умањите.

„Обавезно се у току ноћи затвори прозор, јер највише полена улази ујутру, кад изађе сунце. Онда загреје земљу, подигне полен и улази у стан, тако да ако је неко алергичан на полен, ноћу мора да буде затворен прозор. Ујутру је највећа концентрација полена, посебно на највишим спратовима. Много више горе јер топлота подиже полене“, објаснио је доктор.

Осим лекова који су, како каже доктор Несторовић, доста сличног састава, могу нам помоћи и одређени препарати на биљној бази.

„Постоји неколико препарата на бази коприве и кверцетина. Кверцетин је најјачи могући антиоксиданс. Има неколико препарата код нас на тржишту, јако су ефикасни. Ко воли да једе лук, мора мало већа количина, али и он је решење за алергију, ако вам не смета да га једете много током дана“, закључио је доктор Бранимир Несторовић на крају нашег разговора.