Прочитај ми чланак

Др НЕСТОРОВИЋ: Ако желите да будете ЗДРАВИ сваког дана морате уносити ЦИНК

0

Стресан начин живота и неправилна исхрана, могу довести до исцрпљеног организма, а самим тим може се одразити и на губитак разних витамина и минерала

Један од најбитнијих елемената човековог организма, свакако је цинк, чије одсуство организаму можете надокнадити, уношењем намирница које су њиме богате.

Screenshot TV Prva

Како бисте избегли симптоме узроковане недостацима цинка, неопходно је да у своју исхрану уврстите месо, попут говедине, зечетине и јагњетине. Такође, сардина, суво и махунасто воће, као и интегралне житарице, веома су богате овим елементом.

Симптоми недостатка цинка, могу бити слични прехлади:

– слабљење имунитета
– појачана нервна напетост
– хронични умор
– отежано зарастање рана
– кожне промене
– ноћно слепило
– поремећај укуса
– дуготрајна дијареја
– закаснели развој
– смањен апетит
– губитак чула укуса и мириса
– ментална летаргија
– појачана склоност ка инфекцијама
– опадање косе
– смањење броја сперматозоида (а тиме и плодности)
– смањење сексуалног нагона
– сува и огрубела кожа
– крхкост и беле мрље на ноктима
– смањење телесне тежине

Цинк је веома важан за функције у организму и стварању преко 200 ензима, због чега је неопходно конзумирати намирнице које су добри извори цинка, попут: јаја, семена бундеве, грашка, интегралних житарица, морских плодова – посебно острига, срвеног меса – свињетине и говедине, ораха, спанаћа, млека, клица, вина, соје, изнутрица, белог лука, купуса и слично.

Због тога је неопходно послушати савет доктора несторовића, који сматра, да цинк треба уносити у виду суплемената у одређеној дози.

Цинк има интересантно дејство зато што блокира места на којима се везују вируси. Цинк се мора узимати у виду суплемената и то у дози од 10 до 15 мг дневно за одрасле

Цинк је веома добар за јачање имунитета, раст и развој, бржег зарастања рана, превенције од прехладе и грипа, спречава увећање простате, одржава добар вид, јача мишиће и кости, јача косу и нокте, ублажава предменструалне синдроме код жена, антиканцерогено дејство.