Прочитај ми чланак

ДОСТА ИМ ЈЕ СВЕГА: Родитељи у борби против тровача дјеце

0

Огорчени родитељи у Србији у борби против савременог начина живота који штетно утиче на дјецу, како би се изборили с тривијалним стварима које се свакодневно пласирају, основали су Удружење "Ко нам трује децу".

n

Огорчени родитељи у Србији у борби против савременог начина живота који штетно утиче на дјецу, како би се изборили с тривијалним стварима које се свакодневно пласирају, основали су Удружење „Ко нам трује децу“.

Зоран Јовановић, оснивач и предсједник овог удружења, испричао је за „Независне“ како је дошао на идеју да се супротстави кичу.

„Све је почело пре петнаестак месеци. Након завршетка основне школе моја кћерка је затражила да после прославе мале матуре наставе прославу у неком ноћном клубу.

Рекао сам да ћу размотрити да бих заправо проверио о чему се ради“, присјећа се Јовановић. Како истиче, призор који је видио провјером оставио га је без текста, што је била кап која је прелила чашу

„Пијани, полудрогирани малолетници, девојчице по столовима, дечаци около у трансу. На улазима дечацима деле кондоме, а девојчицама танга гаћице. Пена партy са преко 40 врста алкохолних пића.

Све је било на извол’те, само плати и не питај за године. Одлазак у такве клубове који раде од 22 до четири часа није долазио у обзир“, казао је Јовановић.

Додао је да је након тога морао реаговати, упозорити родитеље и институције. „Написао сам апел, прикупио фотографије, позамашан материјал и послао министру унутрашњих послова Србије, мислећи да ће то бити довољно да се крене у решавање ових незаконитих активности.

Нажалост, нисам добио одговор“, казао је Јовановић. Касније је тај апел прослиједио свим институцијама које су задужене за спровођење и контролу Закона о заштити потрошача Републике Србије, којим се изричито забрањује служење и продаја алкохолног пића, пива, дувана и експлозивних средстава малољетним лицима.

Апел су прослиједили и Кабинету предсједника, премијера, Комуналној полицији, заштитнику грађана Републике Србије и града Београда, србијанском парламенту и Цркви.

Одговори су, како тврди, били штури или поражавајући, са чим се није могао помирити, па је у консултацији са стучнијим лицем направио facebook страницу „Ко нам трује децу“.

„На тај начин, на који иначе раде и они који нам уништавају младост и будућност, кренуо сам да радим на узбуњивању јавности. Потом смо основали тим стручњака, различитих професија, пријатеља, придружили су нам се музичари, глумци, многи новинари и, што је најважније, људи. Забринути људи који схватају да пречег питања од овога нема, да нерешавање овог проблема води у изумирање, без претеривања“, додаје он.

Када је група изазвала велику пажњу и бројем надмашила већину политичких странака, основали су удружење грађана. „Наглашавам да су facebook страница и сајт www.конамтруједецу.рс наша гласила, те да се наш рад никада није ослањао само на друштвене мреже.

Сагледавши узроке који доводе до декаденције друштва и уништавања деце, младости, дефинисали смо их и кренули да се с њима обрачунавамо. ‘Метла’, симболичног назива, наша је акција, која има за циљ чишћење медијског простора“, истакао је Јовановић.

Како каже, у оквиру ове акције захтијевали су укидање емисија попут риалитија с експлицитним сексуалним садржајима, сценама бруталног насиља, рекламирања људи из криминогених структура, дилера, макроа, проститутки, јер преко тих медија се врши духовно тровање дјеце.

„Стекли смо утисак да поједини медији служе или бар иду на руку интересним групама, а не народу. Писали смо Савету РЕМа, задуженом за контролу медија. Отвореним писмом смо се обратили главним уредницима србијанских медија, давали приговоре. Писали смо Министарству правде, Одбору за културу Скупштине Србије“, каже Јовановић.

Њихов сљедећи корак, како истиче, биће обрачун са наркомафијом, али хапшење малољетних дилера, како каже, није довољно јер су и та дјеца жртве. „Ми тражимо да се врх ове мафије стави иза решетака, па како год се тај врх звао и ко год се иза њега крио!

Наш највећи напор је усмерен на дизање свести људи да се покрену у заштити сопствене деце, која су постала отворена мета, и добро нам иде, штавише одлично“, додаје Јовановић.

Страницу „Ко нам трује децу“, која је отворена за сарадњу с људима широм региона који су спремни стати у заштиту дјеце и породице, седмично посјети више стотина хиљада људи. Основни циљеви су им, прије свега, да се подизањем свијести заштите дјеце и породица као основна ћелија друштва.