Прочитај ми чланак

Ђука има луксузне пентхаусе у Београду и апартмане на Златибору: Није их пријавио

0

Утицајни члан СНС-а који као адвокат заступа, између осталих, Предрага Колувију и Дијану Хркаловић, постао је власник три луксузна стана на Вождовцу, као и два апартмана на Златибору, открива БИРН. Агенција за спречавање корупције је ове станове објавила на сајту тек после упита БИРН-а, пошто скоро две године није ажурирала податке о његовој имовини

Владимир Ђукановић, народни посланик, члан председништва Српске напредне странке и адвокат, у последњих неколико година постао је власник три стана и три гаражна места на београдској општини Вождовац и два апартмана на Златибору. Све некретнине Ђукановић је стекао куповином, а Ђукановић за БИРН каже да је станове купио на рате преко своје адвокатске канцеларије.

Подаци о имовини Владимира Ђукановића, које је Агенција за спречавање корупције дужна да редовно објављује, нису били ажурирани готово две године, све док Агенцију није контактирао новинар БИРН-а.

„Молим [Небојшу] Стефановића да мењамо имовину исте секунде, је л’ може тако? Ја живим у стану својих родитеља, животни сан ми је да купим стан себи“, причао је народни посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић на телевизији Пинк, средином 2022. године.

Ово је изјава коју Ђукановић – иначе адвокат од 2018. године – често понавља: већ дуги низ година говори о томе да живи на 22. спрату солитера на Бањици, у стану својих родитеља, а те 2022. је јавно изразио жељу да коначно купи и свој стан.

Жеља му се, очигледно, испунила.

Како показују званични подаци, посланик Ђукановић је у међувремену купио чак три пентхауса у луксузном вождовачком насељу Парк Вилла Ресиденце, заједно са три гаражна места, као и два апартмана који се налазе, како је Ђукановић рекао за БИРН, на Златибору.

Подаци о његовој имовини, стеченој у последње две године, нису били јавно доступни на сајту Агенције за спречавање корупције све док новинари БИРН-а нису Агенцији упутили питања о имовини овог посланика.

Неажурне податке из Агенције су објаснили одржавањем избора и великим бројем имовинских карти које обрађују, али у закону пише да подаци о имовини функционера морају бити јавно доступни.

Владимир Ђукановић је један од најутицајнијих чланова владајуће Српске напредне странке. Члан је председништва и главног одбора СНС и посланик у Скупштини Србије од 2014. године. Био је члан Високог савета судства и Државног већа тужилаца.

Као адвокат заступао је, или још увек заступа, Предрага Колувију, првооптуженог у предмету „Јовањица“, Дијану Хркаловић, бившу државну секретарку Министарства унутрашњих послова, Андреја Вучића, брата председника Србије и утицајног члана СНС-а, као и бившег председника београдске општине Палилула Александра Јовичића, коме се суди због оптужбе да је учинио кривично дело трговина утицајем.

Владимир Ђукановић купио три пентхауса на Вождовцу
Према подацима из катастра, а и са сајта Парк Вилла Ресиденце, станови Владимира Ђукановића налазе се у истој згради, на истом повученом спрату, један до другог, а површине су 101, 90 и 86 квадратних метара, док је свако гаражно место површине по 13 квадрата.

Владимир Ђукановић каже за БИРН да је склопио уговор за куповину тих станова још 2020. године, кад још „није ни ашов био забоден“.

„Ја сам то тада пред корону, буквално сам ухватио онај последњи талас. Моја адвокатска канцеларија је то купила и све је ишло преко канцеларијског рачуна, све је тако исплаћено“, каже Ђукановић за БИРН.

На питање БИРН-а колика је цена квадрата била тада, Ђукановић каже да је износила 2.050 евра за квадратни метар.

„Око 620 и нешто хиљада евра [је коштало]“, каже Ђукановић и додаје да је његова канцеларија плаћала на рате и све исплатила крајем прошле године.

„Плаћам са рачуна канцеларије и струју и воду и одржавање зграде и све што буде било искључиво са рачуна канцеларије. Ту ће ми бити канцеларија, а делом ћу мало и да се преселим“, додаје он.

БИРН је контактирао Парк Вилла Ресиденце и сазнао да су сви станови распродати „пре годину-две“, као и да је цена пентхауса тада била 3300 евра по квадратном метру, плус порез на додату вредност (ПДВ), којег плаћа купац.

Агенција за спречавање корупције податке о некретнинама Владимира Ђукановића уписала тек након упита БИРН-а
Три скупоцена пентхауса са гаражним местима у луксузном насељу на Вождовцу нису била евидентирана у Ђукановићевој имовинској карти у регистру који води Агенција за спречавање корупције, када је новинар БИРН-а 17. јуна 2024. године посетио сајт Агенције.

Тада, према последњој објављеној имовинској карти на сајту Агенције из септембра 2022, посланик Ђукановић је био власник само стана од 35 квадрата. Према подацима из катастра, једина некретнина сличне квадратуре јесте заједнички стан Ђукановића и његове супруге од 33 квадрата, који се налази у Мионици.

Након што је новинар БИРН-а упитао Агенцију да ли је народни посланик Ђукановић поднео још неки извештај о имовини и приходима, тј. да ли су подаци на сајту агенције ажурни, ова три стана, три гаражна места и још два једнособна апартмана су се појавила на њиховом сајту.

Агенција је пропустила да објави чак два извештаја о имовини и приходима Ђукановића и то је урадила тек након питања БИРН-а.

Ово је маневар Агенције који су новинари БИРН-а већ искусили: након питања новинара, Агенција је поставила на сајт извештај о имовини за 2023. годину; новинар је то приметио, па је у петак 21. јуна поставио додатна питања Агенцији, између осталих и зашто Агенција није одмах објавила имовинску карту по приспећу, него је чекала новинарско питање да то уради.

Агенција је у одговору БИРН-у навела да је Владимир Ђукановић агенцији доставио Извештаје о имовини и приходима септембра 2022, маја 2023. и марта 2024. године.

У међувремену, Агенција је објавила и извештај из 2024. године, а новинару се захвалила што је указао на ове податке, „те су након даље провере, извештаји јавно доступни”.

Агенција је уједно саопштила да је „с обзиром да су били парламентарни, покрајински и локални избори, као и ванредно пријављивање имовине и прихода, у Регистар имовине и прихода јавних функционера стигао велики број Извештаја, који се обрађују по приоритетима”, те да су приоритет у обради извештаји „активних и до скоро активних јавних функционера, као и јавних функционера на највишим јавним функцијама извршне власти”.

Остало је нејасно како је имовинска карта Владимира Ђукановића остала неажурирана током скоро две године, с обзиром да је он, према Агенцији за спречавање корупције „приоритет”, јер је активни јавни функционер.

Подсетимо, Агенција је поступила на сличан начин када их је у јуну 2022. новинарка БИРН-а Јелена Вељковић питала о имовини начелника београдске полиције Веселина Милића: након новинарских питања, на сајту Агенције волшебно се појавила нова, ажурирана имовинска карта Веселина Милића.

Зашто имовинске карте државних званичника нису ажурне?
Некадашњи члан Одбора Агенције Зоран Стојиљковић за БИРН каже да „та аргументација” да Агенција није ажурирала имовинске карте због избора – „не стоји”.

„У периоду 2022-2024 сваке године су били избори, и то више не може да буде никакво образложење – да су ненавикнути на праћење избора. Није јасно зашто не ажурирају макар у ритму у коме се извештаји подносе – а ако нису, онда очито имају проблем с капацитетима. У односу на планове, они су увек били подзаступљени, али очито да дисциплиновање од стране власти у задњих неколико година показује своје ефекте”, каже Стојиљковић.

Божо Драшковић, такође некадашњи члан Одбора Агенције за спречавање корупције, каже да постоји неколико могућих разлога за овакво поступање Агенције.

„Једна раван јесте аљкавост и неодговорност функционера, која може постојати, иако је законска регулатива доста прецизна и обавезује функционера да сваку промену пријави Агенцији”, објашњава он за БИРН.

Драшковић додаје да „уколико је функционер није направио грешку и пропустио да пријави, него је пријавио, а Агенција није ажурирала податке, она то може да ради због своје неорганизације и аљкавости, дакле, да не ради свој посао”.

„Да ли има довољно ресурса? То је проблем Агенције, ти подаци су ту због јавности, да би јавност пратила токове гомилања, односно генерисања богатства код функционера.

„Трећи аспект јесте да је могуће да [Агенција] намерно оставља време да се не би покренула процедура унутар Агенције за утврђивање несклада између имовине и дохотка, односно, да постоји неки други скривени дохоци који покривају ту имовину”, закључује Драшковић.