Прочитај ми чланак

ДИСКРИМИНАЦИЈА!? Најављене повластице које се спремају вакцинисанима

0

Повластице за оне који су примили обе дозе вакцине, такве најаве све чешће провејавају из изјава појединих званичника. Неке фирме већ финансијски подстичу запослене који се вакцинишу, олакшан прелазак граница, концерти, утакмице - само су неке од бенефиција које би могле да обрадују оне који су се вакцинисали и подстакну оне који то још нису учинили.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић увелико најављује олакшице за оне које који су се заштитили вакцинама – попусти, посебни уметнички догађаји, само су неки од понуђених мамаца.

Огласио се и члан Кризног штаба Предраг Кон. Он је оценио да би свима који су вакцинисани требало омогућити да иду на утакмице и разна друга окупљања.

„Па видите, што се тиче такве ситуације, да постоји нека позитивна дискриминација, сматрам да треба да имају неке бенефите сви који сузаштићени, они који су вакцинисани, који имају антитела или негативан ПЦР тест. Та идеја већ постоји неко време. Ви не можете о тако нечему да причате ако је вакцинисаних само 10 одсто јер је тада веома озбиљна дискриминација“, рекао је др Кон.

За вас смо саставили списак могућих олакшица и свега онога што може да подсети на нормалан живот. Водили смо се оним што смо чули од надлежних, али и праксом која већ постоји у земљама које су званични лидери у вакцинацији – попут Израела.

Кафићи

За оне који воле кафенисање и пијуцкање вакцинација би могла да буде права благодет и да им омогући да без већих бојазни од потенцијалних казни седе у угоститељским објектима. Боравак у кафићу, у затвореном, док напољу пада киша за њих би могла да постане реалност.

Стадиони

Одлазак на утакмице, бодрење омиљеног тима – али уз обе дозе вакцине. Уколико стварно волите свој тим, то би могао да буде довољан подстицај да заврнете рукав.

Базени

Ближи се лето и врели дани, вакцинација би могла да буде и један од начина да се лакше уђе на базене. Млађи од 18 година, који још увек не могу да се вакцинишу, су чести посетиоци базена, па остаје да се и за њих изнађе неко решење.

Путовања

Грчка овог лета неће бити недостижна, а до ње ће бити лакше и брже стићи уз вакцину. За вакинисане није неопходан ни ПЦР тест приликом повратка у земљу. Вакцинација се, у овом случају, више него исплати.

Концерти, фестивали…

Овог лета лагано се припрема и најављује оно што нам је масовно недостајало – уживање у концертима. Заменик градоначелника Београд Горан Весић најавио је да ће за оне који су вакцинисани бити организовани бесплатни концерти. Очекују се и попусти за улазнице на разне догађаје – представе, фестивале. Још један од могућих повода да се заврне рукав.

Новчане награде

Поједине компаније већ су омогућиле финансијске повластице за оне који се вакцинишу. Стимулације понегде износи и целу плату. Мало ли је на ову скупоћу.

Дискриминација?

Поједини сматрају и буне се због тога што овакве повластице виде као дискриминаторне и уперене директно против оних који се нису вакцинисали. Зато је било логићно да коментар затражимо и од Повереништва за заштиту равноправности.

Они наводе да је подстицање имунизације неопходно и важно јер је вакцинација најбржи начин за сузбијања пандемије, ипак постоје аспекти о којима се мора водити рачуна.

„Са становишта Закона о забрани дискриминације свака мера мора имати законит и легитиман циљ, а средства за постизање тог циља морају бити примерена и нужна. Са дилемама о давању подстицајних мера суочавају се бројне земље а једно од поменутих решења наводи се утврђивање правила и норми којима би се дале јасне смернице у циљу смањења могућност за дискриминацију. Такође од Србија као земље која је водећа у процесу вакцинације многи очекују да ће најбрже бити у могућности да да одговоре на питања везана за вакцинацију и дискриминацију. У међувремену досадашњи недискриминаторан приступ вакцинама у Србији, заслужује сваку похвалу и зато се мора водити рачуна да тај процес буде настављен и на адекватан начин“, напомињу из Повереништва.

Заштитник грађана Зоран Пашалић, за Нова.рс, каже да треба сачекати конкретизовање могућих повластица, како би се утврдило да ли ту има елемената којима би нека права могла да буду угрожена.

„Ако то буду увели и ако се грађани буду жалили, ја чу гледати случај по случај. Не може се генерализовати. Треба водити рачуна о међународним конвнцијама чији смо потписници и о Закону о забрани дискриминације“, поручује омбудсман.