Прочитај ми чланак

Десетине радника се отровало док су узимали узорке за Зиђин

0

Десетина радника у Институту за рударство и металургију у Бору који раде на узорковању сировина за кинеску компанију Зиђин, како незванично сазнаје Нова.рс, отровало се на свом радном месту олово-оксидом. Иначе, запослени у том институту, како сазнајемо, суочавају са недостатком опреме, која је и застарела, а највећи проблем је што су радници радили узорковање и дупло више него што су капацитети тог института.

Како сазнајемо, поред тровања радника на том одељењу за узорковање, дошло је до токсикације и запослених у суседним канцеларијама.

Ziđin u Boru, Foto: Screenshot/Al Jazeera

Најтежи облик тровања је имао и 25 пута више олова у крви од дозвољеног. Директор тог института у Бору, Миле Бугарин је, према тврдњама нашег извора, у фебруару 2020. године послао раднике на детоксикацију где су били око десетак дана, а на раднике врши притисак како би заташкао овај случај. Наш извор тврди да неки радници и даље имају велики ниво олова у крви.

Иначе, Бугарин је запослио свог сина Дејана у фирми којом руководи, иако његов син, како су раније писали медији, није имао никаквог радног искуства. Миле је овим поводом раније изјављивао да родбинска пвоезаност наводно није имала утицаја на запослење његовог сина и да га је запослио због стручних квалификација.

Раније се писало и о бахатости Бугарина, односно о томе да вози службени аутомобил вредан више дестина хиљада евра док држава опрашта дугове том институту. Агенција за борбу против корупције је 2018. године изрекла је меру јавног објављивања препоруке за разрешење Бугарина са функције директора Института за рударство и металургију.

Институт за рударство и металургију у Бору обавља послове израде научно-истраживачких пројеката у областима геологије, рударства, металургије, и технологије; посебних програма и пројеката интердисциплинарног карактера који обезбеђују технолошки развој и развој научно-истраживачке инфраструктуре од интереса Републике Србије, региона и локалне самоуправе; истраживања у области експлоатације лежишта и припреме металичних и неметаличних минералних сировина; истраживања у области нових материјала, технологија, уређаја, опреме, заштите животне средине и рециклаже материјала.

Институт врши послове лабораторијских испитивања, арбитражу и верификацију за потребе јавних служби, привредних друштава, и других институција и организација, као и послове специјалне производње, послове увођења система квалитета, имплементације индустријске информатике и информационих система, научно-информативне и библиотечко-информативне документације.
Иначе, Бугарин је 2019. године добио још и „Златну награду“ Института за менаџмент људских ресурса Србије због наводних егзактних пословних резултата и његове визије тог института у Бору.

Одлуком Владе Србије од 13. септембра 2007. године основан је Институт за рударство и металургију, Бор, као истраживачко-развојни институт у области техничко-технолошких наука – металургија и рударство, за обављање научноистраживачке делатности.

Нова.рс је јуче контактирала Институт у Бору како би добили коментар на ова сазнања. Из Института су нас, међутим, упутили на директора Бугарина, који је, како су нам рекли, на путу, па неће моћи да одговори до средине недеље.