Прочитај ми чланак

Дедиње: Црногорци иду у Чакорску 2, Карађорђевићи до лета у Ужичкој 1

0

pol-cakorska-2_620x0
Црногорци су одлучили – њихова нова амбасада биће у Чакорској улици 2, на београдском Дедињу, и надају се да ће у овој вили дочекати свој Дан државности, 13. јул. И наследници здања у ком су до сада боравили, кнегиња Јелисавета и кнез Александар Карађорђевић, искрено верују да ће до тада ући у своје наследство, у Ужичкој 1.

Агенција за реституцију вратила је деци кнегиње Олге и регента кнеза Павла вилу „Црногорка“ у поступку реституције, прошлог јуна. Решење Агенције постало је правоснажно крајем године и од тада трају преговори да се Црногорци иселе и да им се нађе адекватан смештај.

После више здања која су погледали, они су се, како сазнајемо, определили за Чакорску 2, у којој је целу деценију, до прошлог маја, била смештена Мисија ОЕБС у Србији, а пре ње хрватска амбасада. Тренутно је у току поступак кречења и реновирања зграде, и док се он не заврши, Амбасада Црне Горе не може да се исели из „Црногорке“, нити било ко, због дипломатског имунитета, може прислино да их исели.

Кнегиња Јелисавета и кнез Александар очекују, ипак,. да Црногорци изађу крајем јуна, јер су планирали да 1. јула свечано уђу у своје имање и ту проведу лето. Тада би на Дедињу требало да се окупи цела породица, укључујући кнегињу Јелисавету, њену ћерку Катарину Оксенберг, кнеза Александра и његову супругу принцезу Барбару од Лихтенштајна, а позван је и војвода од Кента.

Како кажу наши извори, представници црногорске амбасаде изразили су жељу да у вили „Црногорка“, ипак, остане конзуларно одељење, али Карађорђевићи за ово нису заинтересовани. Преговори, у које је укључено и српско Министарство спољних послова, још трају, а док се не заврше, у Београду је, како сазнајемо, само црногорски конзул, али не и амбасадор Брано Мићуновић, иако је формално преузео дужност.

Вилу „Црногорка“ у међувремену обишао је и овлашћени вештак, који је утврдио да је у одличном стању, и да су потребне само неке поправке на тераси и сређивање изолације. Такође, сви дугови су измирени, осим закупнине.

О вили „Црногорка“, баш као и о овој у Чакорској, годинама је бринуо „Дипос“. У информацији коју је прошлог лета „Дипос“ доставио Влади Србије и њеном Генералном секретаријату наводи се да су од 2006. наше власти тражиле да Подгорица плаћа око 32.000 евра месечне кирије, али су се Црногорци правдали да нема правног основа, позивајући се на документ о бесплатном уступању „Црногорке“ из 1994. У међувремену дуг, како се види из обрачуна закупа који је урадио „Дипос“, нарастао је са каматама на 2.500.602 евра.

Иначе, плац и кућу купила је кнегиња Олга, почетком 1940. План породице био је да се, када тадашњи престолонаследник Петар постане пунолетан, пресели у Дворац на Брду код Крања, а да у Ужичкој (некадашња Румунска 1) бораве када су у Београду. Породица је пре одласка из земље живела у Белом двору, где је кнегиња Јелисавета и рођена и провела прве четири године живота. У оквиру истог комплекса, у Старом двору, живела је краљица Марија, супруга убијеног краља Александра, са синовима.

Имовина је свим Карађорђевићима одузета 2. августа 1947. После рата у Ужичкој 1 живео је Едвард Кардељ.

УЗ ВИЛУ КУПЉЕН И ВИНОГРАД

Вилу „Црногорка“ кнегиња Олга купила је од Београдске задруге. Уговор о купопродаји потписали су, 25. марта 1940. Имање се састојало од парцеле 181 са зградом, двориштем и вртом, и парцеле 180 са виноградом на Топчидерском венцу. Тих 14.354 квадрата плаћено је у оно време 260 динара по квадрату, односно укупно 3.732.179 динара.

(Новости)