Прочитај ми чланак

ДА ЛИ ЗНАМО правилно да користимо леву траку ауто-пута?

0

Србија у недељу добија нових 62,7 км ауто-пута, што је добар повод да се још једном подсетимо правила вожње на оваквим саобраћајницама као и где грешимо.

Мрежа ауто-путева у нашој земљи од данас је дужа за нову деоницу од Обреновца до Љига. Отварање ове саобраћајнице скратиће време вожње онима који путују у западну и југозападну Србију, као и у Црну Гору, али ће и повећати безбедност с обзиром да се у великој мери избегава опасна Ибарска магистрала.

Фото: Илустрација/Depositphotos

Да би ауто-пут заиста донео очекиване ефекте на пољу безбедности саобраћаја, потребно је да поштујемо прописе, укључујући и правилно коришћење леве (претицајне) траке.

Сигурно вам често дешава да, возећи у левој саобраћајној траци ауто-пута, приметите у ретровизору аутомобил који вам се приближава великом брзином и “аблендује” да се склоните како бисте га пропустили. Са друге стране, и ви сте се вероватно нашли у ситуацији да вас успоравају возила која се крећу левом траком ауто-пута и не желе да се склоне и омогуће вам да прођете. Ко је у наведеним случајевима праву, а ко греши?

Међу недоумицама које по свему судећи још увек муче многе возаче, су и правила кретања левом траком ауто-пута. Иако смо се овом темом већ бавили на сајту Б92, изгледа да је време да се подсетимо како се правилно користи лева трака ауто-пута.

Када вам возач у аутомобилу иза вашег сигнализира да се померите, можете бити у недоумици како да реагујете. Нарочито ако претичете једно или више возила и не можете безбедно да се вратите у десну траку или да завршите претицање без додатног убрзања.

Како треба поступити у таквом случају? Да ли сте у обавези да се склоните у десну траку, и како реаговати ако се возило иза вашег приближило толико да угрожава вашу безбедност? У случају када вас успорава возило које се налази испред, да ли имате право да упозорите тог возача звучним или светлосним сигналом?

Генерално, када је реч о кретању возила левом саобраћајном траком на ауто-путу, поред поштовања саобраћајних прописа, важно је и да возачи поштују време и потребе других учесника у саобраћају. У закону је јасно дефинисано да лева трака на аутопуту служи искључиво за претицање и да се њом није дозвољено кретати дуже него што је потребно да бисте завршили започето претицање. Након тога, ви сте у обавези да се вратите у десну траку аутопута.

То практично значи да, ако се крећете левом траком аутопута, а нисте у претицању, и неко иза вас вам сигнализира (аблендује) да се склоните у десну траку и омогућете му пролаз, ви сте дужни да то и учините, без обзира да ли се то возило по вашој процени креће недозвољеном брзином.

С тим у вези, осим за претицање, лева саобраћајна трака може се користити само када је саобраћајна трака са њене десне стране заузета возилима која се крећу у колони.

Такође, у закону постоји обавеза да возач, који вози споро у мери у којој омета нормалан саобраћај, на првом одговарајућем месту омогући да га друго возило безбедно претекне – на аутопуту то подразумева да се склони из леве (претицајне) у десну траку.

Да ли се треба померити из леве траке због другог аутомобила иза вас, чак и ако возите максималном дозвољеном брзином?

Да! Осим што константном вожњом левом траком кршите прописе, постоји више разлога због чега се возачу иза вас жури, могуће је да се ради о хитном медицинском случају или нечем сличном, а да ли се он креће брзином већом од дозвољене, то не утврђујете ви, већ саобраћајна полиција, која такав прекршај и санкционише.

Како аблендовање од средства које треба да повећа безбедност – прелази у малтретирање

„Аблендовање“ није забрањено, а његова злоупотреба више је питање саобраћајне некултуре наших возача.

Оно што возач који се креће иза вас никако не би смео да ради јесте да вам се примакне ближе него што је безбедно. Безбедно растојање зависи од брзине кретања и износи у метрима половину те брзине – ако возите 100 км/х, минимално безбедно растојање је 50 м.

У оба случаја, и ако је прекорачена дозвољена брзина и ако вам се возило превише приближило, реч је о прекршају и небезбедној вожњи и бахатом понашању и саобраћајна полиција то треба да санкционише. Једино што ви у том случају можете да урадите јесте да пријавите таквог возача и возило саобраћајној полицији.

Не заборавите да укључите мигавац…

Још један важан детаљ који је у вези са безбедношћу, али и са културом понашања у саобраћају, јесте употреба показивача правца.

Када са на ауто-путу одлучите за претицање и желите да пређете у леву траку, ви сте дужни да укључите леви показивач правца и да га оставите укљученог све док не завршите претицање. Тада ће и онај који се креће иза вас добити јасан сигнал да ви обављате претицање и да се се због тога налазите у левој траци (и да након претицања имате намеру да се вратите у десну траку).

После свега остаје нејасно шта је то што возаче у Србији тера да се инате на путу уместо да се понашају цивилизовано и да не улазе у сукобе са другим учесницима у саобраћају. Један од разлога је свакако и уверење да су одлични возачи и да неће изазвати несрећу, као и да неће одговарати за насилничко понашање.

Надамо се да смо овим текстом бар донекле разрешили дилеме у вези са вожњом левом траком аутопута, а као и увек позивамо вас да своје утиске и искуства о овој теми изнесите у коментарима.

Срећан пут!