Прочитај ми чланак

Да ли већ сада треба стављати зимске гуме или сачекати?

0

О дилеми која мучи многе возаче пише сајт Половни аутомобили.

Од 1. новембра почиње законска обавеза да аутомобили морају да имају зимске гуме, али само ако је пут покривен снегом, ледом или поледицом. Дакле, ако на путу нема снега, леда или поледице, и након 1. новембра могу да се користе летње гуме.

Неки возачи то забораве, а неки једноставно желе да се реше те обавезе и да не размишљају о гумама до пролећа. Међутим, често себи тако чине медвеђу услугу.

И након 1. новембра максималне дневне температуре могу да буду до 25 степени или чак и више, а коришћење зимских гума при високим температурама, нарочито у комбинацији са високим брзинама, доноси разне негативне ефекте.

Које мане имају зимске гуме при високим температурама?

Зимске и летње гуме су направљене од смеше прилагођене ниским или високим температурама. Стога, зимске гуме испољавају следеће мане ако их користимо пре него што температуре довољно падну:

а) брже се троше – зимске гуме су направљене од мекше смеше, која се при високим температурама знатно брже троши, нарочито при оштром кочењу, скретању и убрзавању.

б) лошије коче – могу озбиљно да продуже пут кочења, што при вишим брзинама може да доведе до удеса који бисте могли да избегнете да сте имали летње гуме.

ц) лошије понашање у кривинама и при оштрим маневрима – слично као код кочења, због специфичне смеше која сувише омекша при високим температурама, једноставно не могу да „држе“ асфалт као што то могу летње. Такође је већа могућност удеса.

д) већа потрошња горива – зимске гуме генерално имају већи отпор котрљању, а када се при вишим температурама сувише размекшају, то још више долази до изражаја.

Зато не треба журити и монтирати зимске гуме уколико су временски услови далеко од зимских.
Ово није савет да возите целу зиму на летњим гумама!

Савет по питању прераног стављања зимских гума нипошто не треба схватити као саветовање да целу зиму возите на летњим гумама, те да само избегавате вожњу када има снега и леда.

Напротив! Стручњаци кажу да је температура од 7 степени Целзијуса оквирна граница која би требало да послужи као одредница када треба мењати зимске и летње гуме.

Наравно, рано ујутро може да буде 5 степени, а у подне 16 степени. Ситуацију додатно компликује и чињеница да у ово време могу да се смењују периоди од по неколико топлих и хладних дана. Када онда мењати гуме?!

Наглашавамо да температура од 7 степени Целзијуса није нека магична граница након које се ће се летње гуме претворити у бундеве, већ се након разних тестирања утврдило да се испод или изнад те температуре у просеку осећају знатно веће разлике у карактеристикама зимских и летњих гума.

Стога нема универзалног одговора – то питање морате сами да решите, у зависности од временске прогнозе, подручја на којем живите, доба дана када најчешће возите…

На пример, ако често возите рано ујутро и касно увече, када су температуре знатно ниже у односу на сунчани део током дана, а притом живите у хладнијем региону, веома је паметно ставити зимске гуме раније, без обзира што преко дана може да буде сунчано и топло.

Притом, нису ни све зимске гуме исте, тј. направљене од исте смеше. Стога нема потребе да се сувише оптерећујете праћењем температуре, већ када видите да се најављује „права зима“, мењајте гуме.

Немојте да идете у крајност и да чекате снег. Када метереолози најаве снег или снег већ падне, код вулканизера обично буде гужва, па и тај проблем треба узети у обзир.